Koupelna je zvláštní místnost. Během dne v ní netrávíme moc času a v našich bytech bývá tak trochu opomíjená. Zároveň do ní ale zamíříme každé ráno hned po probuzení. I proto bychom se v ní měly cítit příjemně, aby náš den hezky začal.

Nevím, jak jste na tom vy, ale mně k pohodě pomáhají kytky. Nejsem tedy žádná velká zahradnice, doma mám jen pár kytek v květináčích, ale bez nich by tam bylo smutno. Několik květin jsem dala i do koupelny. Máme v ní velké okno, takže tam mohou být i ty, které potřebují světlo.

Existuje však také mnoho květin, kterým vyhovuje koupelnové prostředí, a přitom snášejí stín. Obecně se do koupelny hodí hlavně květiny, které mají rády vlhko a teplo, většinou pocházející z tropů a subtropů, kde je vlhkost vzduchu kolem 80 procent.

Pokud máte světlou koupelnu s oknem, výběr je samozřejmě větší, můžete si do ní dát i kvetoucí kytky. Mezi ně patří například bromélie (Bromelia), guzmánie (Guzmania) nebo můrovec (Phalaenopsis). Tyto květiny milují vlhko, takže se jim v koupelnách daří. I když tolik jako ve velké světlé místnosti asi kvést nebudou, přesto vám mohou svými barvami rozzářit ranní probuzení.

koupel

Ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata)

Naopak světlo tolik nepotřebují kapradiny, které také milují vlhkost, a proto se v koupelnách pěstují nejčastěji. Z nich můžeme jmenovat třeba ledviník (Nephrolepis) - ten potřebuje trochu víc prostoru, umístit ho lze na závěsnou skříňku nebo na polici s ručníky, dále sleziník (Asplenium), který naopak zabere málo místa, protože jeho listy směřují vzhůru, či dračinec (Dracaena). My máme v koupelně ještě lopatkovec (Spathiphyllum) a tlustici (Crassula) a toto prostředí jim docela vyhovuje.

koupel

Sleziník hnízdovitý (Asplenium nidus)

Další kytkou, která snese vlhkost koupelny, je šáchor (Cyperus). Připomíná obyčejnou trávu, ale je rozhodně dekorativní, navíc potřebuje málo místa, jeho šířka nikdy nepřesahuje průměr květináče. Vhodné do koupelny jsou ještě parožnatka (Patycerium) nebo břečťan, ty se navíc dají dát ke stropu do závěsné nádoby, když máte koupelnu hodně malou a květináč se vám nevejde jinam. Máte-li ale koupelnu velkou, dopřejte si palmy, které milují vlhký vzduch, nebo bambusovou trávu.

koupel

Lopatkovec (Spathiphyllum Wallisii)

Je dobré pamatovat na to, že ve vlhkém prostředí není potřeba květiny tolik zalévat, což je výhoda. A navíc koupelnová vlhkost může sloužit také jako ozdravné prostředí pro rostliny napadené sviluškami a puklicemi. Škůdci tady rychle umřou a rostliny budou zase pěkné.

Fotky květin byly použity z knihy Nejlepší pokojové rostliny (F. Strauß, D. Waechterová)

O květinách si můžete přečíst:

Reklama