ridi-fb.jpg

Foto: Profimedia

Ashton Kutcher a Mila Kunis

Tento herecký pár získal pro Ukrajinu více než 6,8 milionu dolarů prostřednictvím stránky GoFundMe, kterou v pátek uvedli do provozu s cílem vybrat 30 milionů dolarů. Sami se zavázali darovat 3 miliony dolarů. „Jsem hrdá Ukrajinka,“ napsal Mila Kunis na stránku GoFundMe. „I když moje rodina přišla do Spojených států v roce 1991, já jsem se narodila v Černovicích na Ukrajině v roce 1983. Ukrajinci jsou hrdí a stateční lidé, kteří si zaslouží naši pomoc v době nouze,“ dodává

Blake Lively a Ryan Reynolds

Manželé Blake Lively a Ryan Reynolds se zavázali poskytnout Ukrajině dar ve výši až 1 milion dolarů, přičemž Reynolds na Twitteru napsal: „Během prvních 48 hodin bylo nespočet Ukrajinců nuceno opustit své domovy a odejít do sousedních zemí. Potřebují ochranu."

Gigi Hadid

Modelka, která je již dlouhou dobu otevřeným kritikem okupace Palestiny, se zavázala věnovat své výdělky ze současných módních přehlídek na pomoc těm, kteří trpí válkou na Ukrajině. Samozřejmě bude i nadále pokračovat v podpoře těch, kteří zažívají to samé v Palestině. „Naše oči i naše srdce musí být otevřené veškeré lidské nespravedlnosti. Kéž se všichni vidíme jako bratři a sestry za hranicemi politiky, rasy, náboženství,“ napsala na sociální sítě.

David a Victoria Beckham

Manželé Beckhamovi zahájili sbírku prostřednictvím svého fondu 7 Fund for UNICEF, která má pomoci poskytnout podporu především dětem postiženým ve válkou zničené zemi. Z vlastních kapes také na poskytnutí okamžité pomoci lidu Ukrajiny darovali milion liber. David v úterý na Instagramu řekl: „Stejně jako vy jsem sledoval, jak se situace na Ukrajině vyvíjí s hrůzou a nemohl jsme tomu uvěřit. Matky byly nuceny uprchnout se svými dětmi. Rodiny byly rozděleny. Děti odebrané z postýlek, aby se přes noc staly uprchlíky. S rodinou v bezpečí kolem sebe jsem cítil bezmoc, kterou všichni sdílíme, když čelíme zoufalství. Victoria a já jsme přispěli jménem naší rodiny a zahájili sbírku. Byli bychom velmi vděční, kdybyste se k nám přidali a pomohli UNICEFU podporovat tyto děti. Prosím, dej dnes, co můžeš.“

Milla Jovovich

Šestačtyřicetiletá herečka přiznala, že se stále pokouší zpracovat události, které se odehrávají v její rodné zemi – Ukrajině. „Moje země a lidé jsou bombardováni. Přátelé a rodina se skrývají,“ napsala a vysvětlila, že má kořeny jak na Ukrajině, tak v Rusku. Její matka je Ruska, narodila se v Kyjevě, ale dětství strávila právě v Rusku, než se na začátku 80. let přestěhovala do Los Angeles. „Jsem rozpolcená, když sleduji, jak se ta hrůza odehrává, jak je země ničena, rodiny vysídlovány, celý jejich život leží v ohořelých úlomcích kolem nich,“ svěřila se. Herečka na sociálních sítích sdílela informace o organizacích, které nyní poskytují pomoc a přijímají dary pro lidi z Ukrajiny. Herečka uvedla, že si stále pamatuje válku v bývalé Jugoslávii a příběhy, které její rodina vypráví o traumatech a teroru, které zažili. Aktuálně se Milla Jovovich soustředí na humanitární a finanční pomoc své rodné zemi.

J.K. Rowling

Autorka Harryho Pottera se zavázala věnovat dary Ukrajině až do výše 1 milionu liber a uspořádala sbírku prostřednictvím své charitativní organizace Lumos. „Moc děkuji všem, kteří již přispěli, pomáháte Lumosu v zásadní pomoci některým z nejzranitelnějších dětí na Ukrajině,“ napsala na Twitteru.
 

 
Leonardo DiCaprio

Původně médii prolétla zpráva, že herec Leonardo DiCaprio daroval Ukrajině 10 milionů dolarů. Server Insider dnes ale tvrdí, že jsou informace lživé. People ale uvádí, že herec skutečně přispěl na řadu charitativních projektů pomáhajících Ukrajině. Částka je však neznámá. Sedmačtyřicetiletý herec má dokonce ukrajinské kořeny – jeho babička Jelena Smirnova se narodila v Oděse na jihu Ukrajiny (tehdy však ještě území Ruska), odkud se v roce 1917 přestěhovala s rodinou do Německa.

Zdroje: Vogue, People, News Week, Daily Mail, Hola!, NDTV, Hollywood Reporter, Insider, SCribes