Až na tomhle kostele vyroste věž, bude v celé Evropě mír, říká se v místní pověsti. Varnsdorfský kostel není žádný malý třasořitka. 

Tehdejší stavitelé si přáli mít z něho pořádný monument a také se o to snažili.

Počali budovat nádhernou, nákladnou, pseudogotickou stavbu s prvky chrámu, kde na pozemku nechybí ani křížová cesta.

Jenomže co čert nechtěl, a v tomto případě měl na tom logicky osobní zájem, došly tehdejším investorům peníze - a to na pořád. Dnes to také není nic nového, ale z takto vzniklých stavitelských zmetků nejsou bohužel historické unikáty.


Kostel tedy zůstal doslova jako by ho někdo seshora odkrojil.

 

Je to unikát," říká místní děkan pan Baláž. Hodně se snažíme, aby se tomuto nevšednímu dílu a kulturní památce dostalo té pozornosti, kterou si zaslouží. Je to ale velice náročné. Například jsme sem nechali dovézt krásné varhany a nemyslím, že je problém, když jsou barokní a interiér je gotický."


Opravdu to nikterak rušivě to nepůsobí. Kromě toho vás ale upoutá i krásné zdobení a obrovský zvon, položený za zemi. Váží 2250 kilo. Brzy přijde umístit do zvonice k ostatním třem. Bude to krása, až budou znít. To se pomějou i Němci," chlubí se děkan. A zřejmě má pravdu, protože přímo Varnsdorfem prochází hranice.


Pokud by se kostel dostavěl o věž, zřejmě by ztratil na zajímavosti, ale byl by zase jednou tak vysoký než teď,"  pokračuje děkan. Byl by to opravdu pořádný pořízek mezi kostely.





Zajímalo nás, jestli se plánují nějaké úpravy okolí a restaurátorské práce uvnitř, protože by si to určitě stavba zasloužila: 
 


V roce 2011 by měl kostel slavit výročí a já doufám a věřím, že se mi podaří zmobilizovat všechny síly a
seženu finance na rekonstrukci. Bylo by příjemné, kdyby se do věci také zapojilo město, alespoň trochu." 

 

 

Pokud chcete vidět zajímavý objekt s nevšedním příběhem, je tohle náš tip na výlet. Město Varnsdorf je nejen příjemný kout na samém krajíčku naší vlasti, s bezvadnou místní kuchyní, osobitou architekturou a vstřícnými lidmi, ale může se pochlubit i světovým, stavitelským unikátem.

Reklama