Světový den srdce, vyhlašovaný Světovou federací srdce, oslavíme letos v neděli 25. září. Akce připomíná nutnost prevence srdečních a cévních onemocnění, na jejichž následky každý rok umírá ve světě 16,7 miliónů lidí, v ČR více než 60 000. V neděli 25. září 2005 od 9 do 15 hodin v areálu školy Na Pražačce v Praze 3, v místě cíle Běchovického běhu, si budete moci nechat změřit hladinu cholesterolu, ověřit si svoji fyzickou kondici v rámci zátěžových testů a poradit se s odborníky, jak změnit svůj jídelníček i celkovou životosprávu.

 

Pro návštěvníky z řad široké veřejnosti bude připraven tým odborníků: laborantka změří zájemcům hladinu celkového cholesterolu, jejíž hodnotu si každý odnese na zdravotním vysvědčení, a nutriční terapeutka na základě naměřených hodnot a vyplněného dotazníku stravovacích zvyklostí každému zájemci individuálně poradí s úpravou jídelníčku a celkové životosprávy. Každý z návštěvníků dostane při odchodu sadu informačních materiálů o zdravé výživě a prevenci kardiovaskulárních onemocnění, které mu pomohou získané rady uplatnit v praxi. Běžci i návštěvníci budou moci dále využít zátěžové testování organismu. Organizátoři akce mysleli i na matky s dětmi. Žena se může v klidu poradit s nutriční terapeutkou o výživě, zatímco pro děti bude nachystán dětský koutek
s trampolínou a další zábava. Návštěvníci si také budou moci odnést kousek „zdravého srdce“ v podobě maxidortu z rukou předního českého kardiochirurga Prof. MUDr. Jana Pirka, DrSc.

 

Srdeční a cévní onemocnění zůstávají hlavní příčinou úmrtí v České republice. Přestože situace u nás je poněkud lepší než v ostatních zemích střední a východní Evropy, na kardiovaskulární nemoci umírá v ČR v přepočtu na 100 000 obyvatel stále dvakrát více lidí, než je průměr západní Evropy.

 

V reálném životě umírá v naší republice na infarkt či srdeční mrtvici každých 9 minut jeden člověk. Z celosvětových klinických výzkumů vyplývá, že skutečným zlomem ve zlepšení zdravotního stavu populace mohou být změny ve výživě a životním stylu. Návštěvníkům akce budou také představeny novinky ve snižování cholesterolu – nová řada produktů Flora pro.activ.

 

Produkty Flora pro.activ jsou obohaceny rostlinnými steroly, které výrazně snižují hladinu cholesterolu. Mléko, jogurty
a probiotické minidrinky Flora pro.activ rozšiřují nabídku potravin pro snížení cholesterolu, a navíc je lze velmi snadno zařadit do každodenního jídelníčku. „Na rozdíl od některých potravinových doplňků existují solidní vědecké důkazy o účinnosti rostlinných sterolů, založené na výsledcích zhruba 600 klinických studií,“ vysvětluje MUDr. Jan Piťha, vedoucí laboratoře pro výzkum aterosklerózy z pražského IKEMu. „Potraviny obohacené steroly jsou také vhodným doplňkem pro pacienty, kteří jsou léčeni farmakologicky, neboť účinky léků a sterolů se sčítají,“ dodává MUDr. Piťha.

 

Organizátorem Světového dne srdce je Světová federace srdce a garanty jsou Světová zdravotnická organizace, UNESCO, odborné kardiologické společnosti jednotlivých zemí a společnosti, které zdravý životní styl podporují. Světovou federaci srdce v České republice reprezentují Česká Kardiologická společnost a Fórum zdravé výživy; partnerem Světové federace srdce je značka Flora, která tuto aktivitu na podporu Světového dne srdce pro veřejnost pořádá ve spolupráci s VZP. Mediálním partnerem je Český rozhlas 1 – Radiožurnál.

 

Seriál přípravují nutriční terapeutky Informační linky Flora 800 175 324.