Problémy s nespavostí má až 45 procent populace. Málokdo ví, že způsob stravování a skladba jídelníčku mohou být jedním z klíčových aspektů, které nám pomáhají ke zdravému a kvalitnímu spánku. Na význam nočního odpočinku, ale také kvalitu bdělosti upozorňuje Světový den spánku, který každoročně připadá na 21. března. Obchodní řetězec Albert si uvědomuje nezbytnost hodnotného odpočinku, a proto zákazníkům nabízí širokou škálu potravin, které dobrému spaní pomáhají.

Běžné doporučení pro délku zdravého spánku zní sedm až osm hodin denně. U dětí je doba ještě o dvě až tři hodiny delší. Mnoho z nás však kvůli velké pracovní zátěži, stresu a dalším povinnostem spí o mnoho méně. A to i přesto, že nedostatek spánku může způsobovat poruchy soustředění a také prodlužuje takzvaný reaktivní čas. Nemluvě o podrážděnosti a špatné náladě.

Dostatek spánku je důležitý pro jasné myšlení, rychlé reakce a dobrou psychickou odolnost při plnění náročných pracovní úkoly,“ vysvětluje psycholožka Markéta Švamberk Šauerová. „Všeho moc ale také škodí. Spánek delší než devět hodin může mít následek zvýšené riziko výskytu chronických onemocnění,“ doplňuje Šauerová.

Jídlem ke zdravému spánku

Víte, že kvalitní spánek můžete podpořit také výběrem správných potravin? Podle RNDr. Pavla Suchánka, odborníka na výživu a spolupracovníka programu Zdravá 5 Nadačního fondu Albert, bychom se měli věnovat především produktům, které konzumujeme před spánkem. „Spánek je důležitý pro regeneraci organismu. Některé potraviny umí zlepšit kvalitu spánku, některé navozují lepší usnutí.  Dnes víme, že například bílkoviny obsahující kasein, jako je třeba tvaroh, prohlubují a zlepšují kvalitu spánku. Potraviny s obsahem hořčíku a draslíku zase dokážou podpořit tvorbu a zvýšit koncentraci melatoninu, hormonu zodpovědného za navození spánku,“ upřesňuje Pavel Suchánek.

Po konzumaci určitých potravin se tak ráno budete cítit fit a plní energie. A které to jsou?

receptRecept: Chleby s tvarohovými tzatziki

  • 1–2 velké okurky + 1/2 na ozdobu   
  • sůl                  
  • 250 g polotučného (nebo odtučněného) tvarohu
  • 2 lžíce mléka (nemusí být)   
  • 1–2 stroužky česneku                      
  • 2 lžíce máty               
  • 1 bochník ječného chleba     
  • 1 balení klíčků

Okurky důkladně omyjte, odřízněte z nich konce a pak je i se slupkou nastrouhejte nahrubo. Osolte a nechte vypotit. Poté z okurek slijte vodu a smíchejte je s tvarohem. Můžete naředit mlékem. Ochuťte česnekem, mátou a solí. Pomazánkou namažte krajíce chleba. Podávejte zasypané klíčky, ozdobené plátky z poloviny okurky.

 

tvarohTvaroh

Tvaroh je ideálním pokrmem na večeři, protože podporuje, prohlubuje a zlepšuje kvalitu spánku. Navíc obsahuje velké množství bílkovin, vitaminů a minerálních látek.

Tip: Albert Bio tvaroh odtučněný (250g)

Běžná cena: 26,90 Kč

 

mandleMandle

Mandle jsou skvělým pomocníkem pro léčbu nespavosti. Obsahují totiž hořčík, který napomáhá k uvolnění svalů a má protistresové vlastnosti.

Tip: Albert Mandle natural (100g)

Běžná cena: 39,90 Kč

 

Banány

Tento druh ovoce je bohatým zdrojem draslíku, který umí ovlivňovat hloubku spánku. Banány mají uklidňující účinek a bojují proti nespavosti. Nejenže obsahují melatonin a serotonin, ale stejně jako mandle v sobě mají hodně hořčíku, který uvolňuje svaly.

 

Ovesné vločky

Přestože máme vločky spojené spíše se snídaní, jejich nutriční složení z nich dělá vhodné jídlo i před spánkem. Obsahují totiž velké množství hořčíku a draslíku. Do misky k nim přidejte teplé mléko, med i zmíněné banány a mandle a vznikne vám lahodný pokrm, po němž se vám bude skvěle spát.

 

pomazankaCizrna

Posledním spánkovým favoritem je cizrna. Má v sobě vitamín B6, který je nezbytný k produkci melatoninu. Tento spánkový hormon usnadňuje usínání a konzumace pokrmu z cizrny stimuluje jeho produkci, takže snadněji usnete.

Tip: Albert Veggie Bio cizrnová pomazánka (125g)

Běžná cena: 29,90 Kč

Reklama