641830671b205blobid0.jpg

Světový den spánku pořádá Světová spánková společnost (World Sleep Society – WSS) se sídlem ve Spojených státech. Odborníci na spánek ve více než 70 zemích organizují aktivity na podporu zdravého spánku. Věděli jste například, že není spánek jako spánek? Ve skutečnosti během spaní procházíme opakujícími se cykly. Takzvaná REM fáze je označovaná jako snění, rychle se při ní pohybují oči za víčky a zdají se nám živé sny. Dále přichází lehký spánek, který by neměl činit víc než 55 % z celkové doby spánku. Pro regeneraci je nejdůležitější hluboký spánek. Měl by tvořit alespoň 20 % z celkového času spánku. Díky chytrým hodinkám můžete tyto cykly sledovat a zjistit, jak kvalitní je váš spánek. Narušovat jej přitom může celá řada faktorů...

Čistý vzduch = odpočatá mysl
Každý večer si nezapomeňte před spaním důkladně vyvětrat, abyste měli v ložnici čerstvý vzduch. Problém je, že zejména v městských aglomeracích vpouštíme otevřeným oknem do útrob domu současně také řadu nečistot od zplodin z aut a kouře po pyl, který může dráždit alergiky a narušovat jejich klidný spánek. Řešením je čistička vzduchu, která vytvoří čisté ovzduší. Například Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde™ HP09 zachycuje 99,95 % znečisťujících látek o velikosti 0,1 mikronu a zároveň likviduje formaldehyd, což je organická látka, která se může uvolňovat z nátěrů, tapet či nábytku a způsobovat zdravotní potíže. Navíc reguluje také teplotu vzduchu – v létě ochlazuje a v zimě zahřívá. V ložnici se snažte udržovat spíše chladnější vzduch. Ideální teplota se udává mezi 17 a 20 °C.

64182fdeca962obrazek.jpg

Roztoči = neviditelní narušitelé spánku
Patrně ani nevíte, že ve vaší matraci se mohou ukrývat až miliony roztočů! Jsou pouhým okem neviditelní, přesto se jejich výkaly mohou stát zdrojem zdravotních obtíží... „Kde v domácnosti trávíte nejvíce času, tam také ztratíte nejvíce kůže. Zde s největší pravděpodobností najdete také největší množství roztočů,“ uvádí Gem McLuckie, vedoucí vědecká pracovnice v mikrobiologii společnosti Dyson, a dodává:V posteli strávíme třetinu našeho života. Ve skutečnosti tedy většina z nás pravděpodobně spí v lůžku plném výkalů roztočů.“ Nezapomeňte proto pravidelně prát lůžkoviny a čistit matrace. Ideální je vysavač s vysokým sacím výkonem a pokročilým filtračním systémem, například bezdrátový vysavač Dyson v15 Detect Absolute.

Světelný smog = nešvar městských aglomerací
Kvůli umělým světelným zdrojům není v hustě obydlených částech země vlastně nikdy tma, a to ani v nočních hodinách. Z dlouhodobého hlediska toto světelné znečištění ohrožuje zdraví obyvatel, jelikož způsobuje spánkovou deprivaci a zamezuje tvorbě melatoninu. Následkem pak může být únava, nesoustředěnost, vyčerpání, podrážděnost, porucha pozornosti... Velmi důležité je proto mít v ložnici dobré stínění, jenž zabrání proniknutí nejen světelného smogu, ale také slunečním paprskům, které zvláště v letních měsících narušují spánek. Tyto rušivé elementy lze eliminovat díky exteriérovému stínění v podobě venkovních rolet či žaluzií s lamelami ve tvaru písmene Z, které se do sebe zaklesnou a vytvoří celistvou plochu. „Dlouhodobě oblíbené jsou exteriérové žaluzie typu Zetta 90,“ uvádí marketingová specialistka Aneta Paroulková z opavské společnosti ISOTRA. „Do rolet nebo žaluzií umíme zabudovat i elektronické spínací hodiny nebo sluneční čidlo. V určitou dobu se pak stínění podle denní doby otevře, takže se vaše tělo může fyziologicky probudit,“ dodává.

6418304db7a1eblobid0.jpg

Modré světlo = narušení přirozeného biorytmu
Díváte se před spaním na displej mobilu, na monitor, anebo sledujete televizi? Pak byste se měli nad tímto zlozvykem zamyslet... „Většina současných elektronických zařízení, jako jsou chytré telefony, monitory počítačů, tablety a ploché televize, vyzařují vysokoenergetické modré světlo (označované zkratkou HEV),“ uvádí oční lékařka MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. Také LED diody, xenonová světla a energeticky úsporné žárovky vykazují vyšší podíl modrého světla oproti tradičním „starým“ světelným žárovkám. A jak HEV souvisí se spánkem? Expozice modrého světla po setmění narušuje běžný biorytmus těla, jelikož přispívá ke zdání, že je stále den. Kromě vlivu na únavu očí tím může narušovat i rytmus spánku. Na elektronická zařízení proto existují filtry, které dokážou modré světlo eliminovat, chytré telefony zase nabízejí nastavení nočního režimu. Ideálně se však večer elektronice úplně vyvarujte.

Neklidná mysl = neklidný spánek
Choďte si lehnout v pravidelnou hodinu a snažte se před usnutím zklidnit své myšlenky, zvláště pak ty, které ve vás vyvolávají stres. Vyzkoušejte například meditaci, dopřejte si teplou koupel, vsaďte na aromaterapii anebo si zkuste půl hodiny před spaním číst... Každému vyhovuje něco jiného, neváhejte experimentovat, co zabere u vás. „Babské rady“ zase říkají, že máte-li problémy s usínáním, můžete si uvařit bylinný čaj (například z meduňky či třezalky) anebo teplé mléko. Pokud nemůžete usnout do půl hodiny, odborníci doporučují jít se věnovat nějaké monotónní příjemné a uklidňující činnosti, jako je poslech relaxační hudby či audioknihy, čtení a podobně. Mějte také přes den dostatek fyzické aktivity – necvičte však před spaním, protože tím tělo aktivujete. Vyhněte se před spaním konzumaci těžkých tučných jídel, sladkostí a kofeinových či energetických nápojů.

6418306aa0ccaobrazek.jpg

Nevhodná matrace = bolavá záda
Správná matrace má pro kvalitu spánku klíčový vliv. V současnosti si můžete vybírat z širokého spektra matrací různých druhů. Oblíbené jsou ty z paměťové pěny, které mění svou tuhost podle tlaku a tepla lidského těla, proto se dokážou přizpůsobit na míru a jsou velice pohodlné. Moderní je rovněž studená pěna, která vyniká elasticitou, tvarovou stálostí a zajišťuje optimální proudění vzduchu, či odolná latexová matrace. Na výběru se podílí různé faktory: typ roštu, četnost využití, ale i váha či výška osoby, která na ní bude spát – pro komfortní spánek by lůžko mělo být o 20 centimetrů delší než postava. Svou roli hraje i oblíbená poloha při spánku. Odborníci doporučují si matraci před nákupem vyzkoušet, abyste zjistili, jaká je vám nejpříjemnější. Důležitý je i kvalitní rošt, který by měl společně s matrací tvořit „dream team“ – vždy je vybírejte tak, aby se k sobě hodily.