SVĚTOVÝ DEN POLIBKU aneb Kdy jste dostali/y první pusu?

Možná jste v dnešním Kalendáriu–IN postřehli, že na dnešek připadá také poněkud nezvyklý svátek – Světový den polibku. Přiznám se, že jsem o tomto speciálním dnu neměla ani ponětí, ale protože polibek a líbání jsou věci, které mě už od útlého mládí enormně zajímají:-))), rozhodla jsem se i já vypátrat několik zajímavostí o polibku a chci se i ně s vámi podělit.

 • Líbaní a zdraví
  Polibek napomáhá ke snižování stresu, ale to jen v případě, že se líbáte s tím, koho doopravdy milujete. Uklidňující látky totiž produkuje pouze mozek, který v tomto případě neošidíte. Líbačka s osobou nahodilou a nemilovanou vám tedy na stresu spíše přidá… Polibek také zabraňuje tvorbě látek, které způsobují například vysoký tlak, vysoký cholesterol, a dokonce prý zabraňují odumírání mozkových buněk. Líbání může působit i jako slušné anestetikum – spolu s jinými důvěrnostmi dokáže tlumit bolest. 
 • Líbání a chrup
  Ze stomatologického hlediska líbání podporuje, stejně jako žvýkání, tvorbu slin a ty obsahují fosfor a vápník, tedy prvky, které zabraňují tvorbě zubního kazu. Ale kartáček s pastou jsou přeci jenom jistější:-)
 • Líbání a svaly
  Líbání je jistou formou posilování obličejových svalů, při líbání jich pracuje přes třicet. A je to rozhodně lepší než hodina ve fitness centru:-)
 • Líbání a sex
  Co se týče sexuality, tak polibek aktivizuje tvorbu pohlavních hormonů, takže milostná předehra s mnoha polibky je to pravé ořechové. Navíc vám při líbání stoupne hladina adrenalinu a jste na sex lépe připraveni.

Dlouhé líbání prospívá zdraví
Líbání je nejen příjemné, ale - jak před časem vědecky potvrdili němečtí a rakouští výzkumníci - také zdravé. Polibky však podle nich musejí být dlouhé několik minut. Časté líbání prý přispívá ke snižování vysokého krevního tlaku, působí proti obtížím s krevním oběhem, zlepšuje hodnoty obsahu cholesterolu v krvi a celkově zvyšuje kvalitu života. Důležitou podmínkou pozitivních účinků líbání však je, aby polibek trval nejméně tři minuty!!!

Líbání vzniklo údajně z očichávání
Taky jste si někdy položili otázku - odkud se vlastně vzalo líbání? Německá vědkyně Ingelore Ebberfeldová tvrdí, že se vyvinulo z toho, jak se zvířata navzájem očichávala. Když se pak předchůdce člověka naučil vzpřímenému postoji, obrátil svoji pozornost k horním partiím těla. Ať už jde o zdvořilé políbení ruky, o eskymácký zvyk tření nosů namísto polibku nebo o francouzský polibek, jenž je podle Ebberfeldové symbolem pohlavního aktu; všechny tyto projevy mají prý původ ve stejném vzorci chování v dávné minulosti.

A nakonec jedna perlička. Krátkému polibku říkáme pusa, to je jaksi samo sebou. Dlouhému polibku, v němž je aktivně zapojen jazyk, se odjakživa říká polibek francouzský. To jsem si alespoň donedávna myslela, že odjakživa. Faktem ale je, že opravdu první známé pojmenování polibku jazykem je „florentinský polibek“. Tak se nazýval v zanikajícím středověku, a co je ještě zajímavější - církev ho považovala za těžký hřích, a to i při pohlavním styku v manželství.

Takže já tímto zdravím všechny hříšníky a hříšnice, a pokud máte po ruce osobu milovanou, zahřešte si a důstojně tak oslavte dnešní Světový den polibku:-)))

A vlastně ještě něco! V kolika letech jste dostali/y první, opravdový polibek? Jaké to bylo a vzpomínáte na tuto událost jako na něco velmi speciálního ve vašem životě? Napište nám o svém první polibku, budeme se těšit!

Spoustu pěkných, upřímných, vroucích a hlavně láskyplných polibků - nejen pro dnešní den - vám přeje

 

 
Reklama