men.jpgFoto: Shutterstock

Celosvětově postihují invazivní meningokoková onemocnění ročně kolem půl milionu lidí. V České republice se tato nemoc každoročně týká přibližně pěti desítek osob. V loňském roce onemocnění postihlo 49 osob, z nichž 3 zemřeli. Nejohroženějšími skupinami jsou malé děti do 4 let a dospívající a mladí dospělí ve věku od 13 do 25 let – ti navíc bývají nejčastěji takzvaně bezpříznakovými nosiči – bakterii mají v nosohltanu, nákazu šíří dále, ale onemocnění se u nich samotných neprojeví.

V ČR se v posledních letech šíří především séroskupiny meningokoka B a C. MUDr. Pavla Křížová, CSc., vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Centra epidemiologie a mikrobiologie SZÚ, pak upozorňuje na celosvětové šíření virulentního klonu meningokoka skupiny W: „Tento klon meningokoka může způsobit onemocnění s atypickým klinickým průběhem, který provází například potíže spojené s trávicím traktem. Má zvýšenou schopnost rychlého šíření v populaci a také ho provází zvýšená smrtnost.“ Proti všem těmto séroskupinám meningokoka existuje očkování.

Letošní Světový den meningitidy chce zdůraznit především důležitost prevence, správné diagnostiky a léčby a poukazuje také na ničivé následky na životy pacientů a jejich rodin. Hlavním mottem je, že my všichni můžeme přispět k boji s meningokokovou meningitidou! Máme k tomu účinný nástroj – očkování. V současnosti lze kombinací dvou vakcín (jedna je proti séroskupinám A,C,W,Y, druhá proti séroskupině B) přispět k naší ochraně. Vhodné očkovací schéma a načasování vakcinace je dobré konzultovat s ošetřujícím lékařem.Důležitá fakta o invazivním meningokokovém onemocnění:

  • Vstupní branou meningokokové infekce je sliznice nosohltanu. Pokud ji bakterie překoná, může dojít k rozvoji nemoci
  • Nástup nemoci je zrádný – začíná totiž nenápadně – stejně jako běžná viróza
  • Invazivní meningokokové onemocnění se může u člověka rozvinout v závažný stav během několika hodin z plného zdraví
  • K trvalým následkům nejčastěji patří selhání důležitých orgánů – například ledvin, dále hluchota, slepota, mozková obrna, epilepsie, neurologické poruchy, amputace částí těla – nejčastěji končetin z důvodu nekrózy, mentální retardace a mnohdy i smrt
Reklama