ledvina

Každý desátý člověk trpí onemocněním ledvin. Velké množství z nich o tom ani neví. Chcete mít svoje zdraví pod kontrolou? Nechte se vyšetřit! Už za týden ve čtvrtek 11. března můžete bez objednání navštívit některé z dializačních centrech v Česku a na Slovensku a nechat se zdarma vyšetřit.

Screeningová akce proběhne v rámci Světového dne ledvin, který každoročně připadá na druhý březnový čtvrtek. Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost letos vyhlašuje Světový den ledvin již popáté.

Síť 21 dialyzačních center B. Braun Avitum v České republice i na Slovensku pořádá 11. března 2010 Den otevřených dveří, na kterém mohou zájemci podstoupit bezplatné preventivní vyšetření bez objednání.

Co vás na prohlídce čeká?

„V rámci Dne otevřených dveří budeme v našich centrech zájemcům měřit krevní tlak, vyšetříme moč, stanovíme hladinu cukru v krvi a určíme BMI (Body Mass Index)," vysvětlil Martin Kuncek. Podle těchto parametrů pak lze určitě případné riziko onemocnění ledvin a doporučit další postup.

„Loni u nás takovou prohlídku podstoupilo 714 lidí. Každému pátému z nich jsme na základě výsledků doporučili komplexní nefrologické vyšetření. Někteří z nich přitom do té doby neměli tušení, že by mohli mít nějaké potíže,“ poukazuje na nebezpečí onemocnění Kuncek.

Na vyšetření není třeba se nijak zlvášť připravovat. Stačí se zkrátka 11. března zvednout a zajít si do nejbližšího dialozačního centra. Přehled pracovišť, kde se můžete nechat vyšetřit, naleznete pod tímto odkazem.

O nemocech ledvin

„Nemoci ledvin jsou zrádné především tím, že se mohou dlouhou dobu rozvíjet zcela bezbolestně a nepozorovaně. Včasná diagnóza přitom umožňuje výrazně snížit riziko vývoje selhání ledvin a předejít komplikacím,“ apeluje na potenciální pacienty.

Významnou úlohu prevence dokládá alarmující skutečnost, že u většiny pacientů s chronickým onemocněním ledvin zůstává toto onemocnění nediagnostikováno. Neméně závažný je fakt, že u chronicky nemocných obvykle nedojde k selhání ledvin, ale umírají předčasně na některou z kardiovaskulárních chorob, jejichž riziko špatnou funkčností ledvin významně narůstá. „Vzhledem k těmto skutečnostem by se na preventivní prohlídku měli vypravit zejména lidé s vysokým rizikem chronického onemocnění ledvin – tedy pacienti s diabetem a hypertenzí, či osoby s rodinnou anamnézou jakéhokoli onemocnění ledvin. Riziková je také obezita, kouření a věk nad 50 let,“ upřesňuje Martin Kuncek.

Reklama