To, aby naše ledviny byly v pořádku, je důležité proto, abychom nezemřeli na infarkt nebo na mrtvici, razantně řečeno. Onemocnění se přitom dá včas odhalit jednoduchým vyšetřením moči, které bychom si měli nechat udělat alespoň jednou ročně.

Ledviny nefungují
Výrazně sníženou funkci ledvin má asi pět procent obyvatel, téměř stoprocentně jsou to diabetici, lidé s vysokým tlakem, lidé obézní, kuřáci a lidé ve věku nad padesát let.

Světový den ledvin
Připadá právě na dnešek 13. března, má připomenout hlavně těmto rizikovým skupinám, že by se měly nechat vyšetřit a nečekat. Test je dnes bezplatný na nefrologických pracovištích, například v Praze ve Fakultní poliklinice Všeobecné fakultní nemocnice nebo ve Všeobecné nemocnici Brně.

Onemocnění ledvin nebolí

Většinou nemá ani výraznější příznaky, o to je zákeřnější. Varujícím signálem, že není něco v pořádku, je krev v moči. Nedostatečnou funkci ledvin mohou naznačovat i otoky nohou.

Ledviny přefiltrují a vyčistí každý den 200 litrů krve. Pomáhají udržovat správnou hladinu chemických látek v těle, především sodíku, fosforu a draslíku. Vyrábějí hormony, které podporují tvorbu červených krvinek v kostní dření, regulují krevní tlak a pomáhají udržovat kosti v dobrém stavu. Ledviny se nacházejí v zadní části dutiny břišní, symetricky po obou stranách páteře, na úrovni posledního žebra. Ledvina má přibližně velikost zavřené lidské pěsti. Ledviny jsou životně důležitým orgánem, který v organismu zajišťuje nenahraditelné funkce. Filtrují a vylučují odpadní látky, udržují rovnováhu vnitřního prostředí (homeostázu), vyrábějí některé hormony.

Zítra vám nabídneme na téma ledviny rozhovor s prof. MUDr. Vladimírem Tesařem, DrSc. z kliniky nefrologie 1. LF UK a VFN.

Darovala byste svoji ledvinu, pokud by to bylo nezbytně nutné? A komu - dítěti, manželovi, příteli, rodiči... Myslíte si, že onemocnění ledvin je vážná choroba, nebo se přeceňuje?

Reklama