shutterstock-1368666479.jpg

Foto: Shutterstock

Horká voda, esenciální oleje, svíčky, šálek bylinkového čaje a k tomu relaxační soundtrack jsou těmi nejlepšími přísadami, kterými můžete vyšperkovat moderní koupelové rituály. Při hledání toho, co nejvíc vyhovuje právě vám, se ale můžete také inspirovat po světě a v bohaté historii koupelí.
 
Koupelové rituály celého světa

Na indonéském Bali si užijete rituál v okvětních lístcích, které tu ale nejsou jen pro dechberoucí fotky na sociální sítě. Rostliny mají léčivé účinky – růže například vyživuje, heřmánek zklidňuje a levandule je antibakteriální. Koupelové rituály v Indii se zase nesou v taktu ájurvédy. Tento holistický léčebný systém rozděluje lidi do třech spirituálních kategorií, tzv. dóš. A cílem koupelového rituálu, při kterém se využívají esenciální oleje, mléka a bylinky, je nasměrovat naši dóšu na cestu, po níž by měla správně kráčet, tedy harmonizovat naše tělo i mysl.

shutterstock-1187238400.jpg

Foto: Shutterstock

Síla mořské vody

Už jste slyšeli o talasoterapii? Jde o koupelový rituál, při kterém je využíváno něco tak běžného, a zároveň tak mocného, jako je mořská voda či mořské řasy. O to, kdo talasoterapii vymyslel, se hádá hned několik zemí včetně Španělska, Portugalska, Francie a Británie. Pravda je ale taková, že mořská voda hrála hlavní roli v koupelových rituálech už ve starověkém Římě. Mořská voda každopádně obsahuje celou řadu cenných minerálů včetně hořčíku, draslíku, vápníku a jodidu, jež podporují krevní oběh, zjemňují pokožku nebo ulevují bolavým svalům.
 
Lék na stres i bolavá záda

Koupele i koupelové rituály mají po celém světě mnoho milionů fanoušků a není se co divit. Relax v horké vodě přináší celou řadu benefitů. „Koupel nám přináší čas pro sebe, kdy jsme v klidu a nic nemusíme. Teplá voda, obohacená a přírodní oleje nebo soli, přináší úlevu tělu i duši. Uvolňuje se napětí a stres. Odplavují se stresové hormony a aktivují se ty dobré. Díky tomu dochází k fyzické i duševní regeneraci. Doporučuji nemyslet při koupeli na negativní věci. Můžeme poslouchat příjemnou hudbu, myslet na to dobré nebo lehce meditovat,“ říká koučka a lektorka osobního a profesního rozvoje Janka Chudlíková. Koupele jsou tedy velmi účinným nástrojem pro samoléčbu, a to i tu fyzickou. Ponoření do horké vody téměř okamžitě uvolňuje napětí, odplavuje stres, odstraní toxiny z kůže a těla a zahájí regeneraci kloubů i svalů.

shutterstock-1036005385.jpg

Foto: Shutterstock

Proč nepodceňovat rituály

Díky těmto a mnoha dalším benefitům se možná už brzy stane z horké koupele pravidelný svátek i pro vás. Jsme tím, co opakovaně děláme. Rituály nám připomínají, kdo jsme, kam patříme a dávají našemu životu řád. Jsou to pevné momenty, o které se můžeme opřít obzvláště v osobních krizích. Podporují náš osobní růst a pomáhají nám v mezilidských vztazích i při výchově dětí. „Doporučuji začít s malými rituály nejprve u sebe. Vytvořte si fyzické, mentální i duševní ranní a večerní rituály, které přinesou do vašeho života klid a řád. Až potom si vytvořte rodinné a vztahové rituály,“ popisuje Janka Chudlíková. Jako mentorka ještě doplňuje, že stejně důležité jsou i oslavné rituály, které nám zvědomují významné okamžiky v našem životě. Jsou to třeba narození dítěte, jeho první krůčky, první školní den, první menstruace, maturita, svatba, Vánoce, narozeniny i odchod z tohoto života. I to jsou rituály. „Každý člověk by si měl vytvořit takové rituály, které vycházejí z jeho nitra a pomáhají mu udržet kontakt se sebou samým i s jeho blízkými. Nemusí to být náročné věci. Může to být čtení knížky ráno nebo večer, šálek dobrého čaje před spaním, ranní nebo večerní meditace, čtení pohádek dětem, určitý způsob pozdravu s dětmi nebo s konkrétními lidmi, pravidelná procházka nebo dlouhá nedělní koupel v horké vodě,“ vyjmenovává Janka Chudlíková.

rwerwerew.jpg

Koulová bomba Toby’s Magic Cow, LUSH , 150 Kč (Foto: Se Souhlasem LUSH)

4 tipy, jak na koupelové rituály

V každém případě je důležitá teplota vody, která by měla být minimálně sedmatřicet stupňů, klidně ale až jednačtyřicet. A důležitá je také doba, jíž ve vodě strávíte. V horké vodě byste měli být zhruba patnáct až třicet minut, delší pobyt se nedoporučuje kvůli riziku vysoušení pokožky. Jestli si ale chcete dopřát delší relax, pomohou oleje, které si do koupele přidáte. Ty krásně voní, a protože horká voda zároveň roztahuje póry, prospěšné látky, které obsahují, se snáze dostanou do těla.
 
1. Koupelový rituál po sportu

Ti, co pravidelně cvičí, dobře vědí, že je horká koupel pro uvolnění svalů nejlepší volbou. Zatímco budete čekat, než se vám napustí vana, důkladně protáhněte celé tělo třeba s pomocí jógových cviků. Horkou vodu můžete vyšperkovat přidáním éterických olejů a solí. Pro bolavé svaly i klouby doslova jsou blahodárné éterické oleje z eukalyptu a libavky.
 
2. Koupelový rituál s dětmi

Jak už bylo řečeno, společné rituály jsou naprosto zásadní při výchově i utváření osobnosti dětí. A vana plná horké vody, kterou všichni malí uličníci milují, je k tomu naprosto ideální. Dopředu musíte myslet na správné rekvizity, žádná dětská koupel se neobejde bez oblíbených hraček. A když do vody přidáte nějakou barevnou koupelovou bombu, překvapíte svého potomka úžasnou barvou vody, efektem se třpytkami a praskáním. Jsme si jisti, že se vaši vodníčci budou na společný koupelový rituál pokaždé těšit.
 
3. Partnerský koupelový rituál

Jak potěšit vašeho partnera? Připravte mu překvapení v podobě společné koupele! Nejprve koupelnu vyzdobte zapálenými svíčkami a pusťte relaxační hudbou. Hýčkat se nechte éterickými oleji nebo koupelovou solí podle svých preferencí. A když na okraj vany přichystáte ještě skleničky perlivého vína, společně strávený čas bude dokonalý.
 
4. Koupelový relax jen pro vás

Zatímco koupel s partnerem pomůže utužit vztah, zapomínat byste neměli ani sami na sebe. Váš soukromý koupelový rituál může například sloužit ke zklidnění po náročném týdnu, stejně jako příprava na ten následující. Jak si ho uzpůsobíte, pak bude jenom na vás. K vaně si klidně přichystejte knihu či čtečku nebo si na stolek postavte tablet s oblíbeným seriálem. Jako doplněk koupele se výborně hodí bylinkový čaj a horkou vodu vyšperkujte mořskou solí.
 
Zimní nálada i počasí přímo vybízejí k tomu, abyste si z koupelí udělali svůj vlastní rituály, na který se budete těšit a užívat si ho. Tak jakou variantu zvolíte dnes?

rwer.jpg

1. Almara Soap sůl do koupele Time to relax (MilujuBIO, 189 Kč) / 2. Bomba Tisty Tosty (Lush, 150 Kč) /
3. Éterický olej Ylang-ylang (Nobilis Tilia, 249 Kč) / 4. Tetesept Orientální koupel Hamam (Lekarna.cz, 162 Kč) /
5. Dárková sada olejů do koupele Kneipp Happy Bathing (Notino, 223 Kč) / 6. Tetesept koupelové perly pro děti Bath Astronaut (Notino, 40 Kč)

Foto: Se souhlasem Almara Soap, Lush, Nobilis Tilia, Tetesept, Kneipp
Zdroje: Janka Chudlíková, Tiskové materiály Tetesept