Kdo chce vidět na vlastní oči hvězdy lyžařského nebe – jak do toho „fest šlapou“ – ať se tam vydá. Ale pozor! Lístky do cílového bubnu i na místní parkoviště jsou zcela vyprodané a návštěvník musí počítat s tím, že se stane součástí pohyblivé mexické vlny davu fanoušků, kterých má dorazit přes 20 000. V Jasné proto objednávají autobusy z celého Slovenska, které mají vyvážet tisíce lidí až do centra všeho dění na Bielu puť. Tam nastoupí na teprve loni postavenou patnáctimístnou kabinku švýcarské firmy Doppelmayer a za pouhé 4 minuty dorazí až do střední části Chopku na trase Biela puť – Priehyba. Pak už lze pokračovat až na špičku Chopku ke kruhové restauraci Rotunda a odtamtud dále na lyžích třeba na sjezdovky jižní části této hory. Případně se „sklouznout“ přes oblíbenou restauraci Habarka na Zahrádky.
Pro závody bude uzavřeno jen několik tratí včetně č. 1, dříve známé Pretekárské, která nyní nese jméno nejúspěšnější slovenské alpské lyžařky a vítězky Světového poháru, Petry Vlhové. Zbytek sjezdovek bude plnohodnotně otevřen pro všechny ty, kteří se přijeli nejen dívat, ale i sportovat. Včetně početné skupiny lyžařů z Polska, kteří do Jasné jezdí dokonce víc než Češi. Ti mají na konci ledna navíc dětské prázdniny.
Lyžovačka s koupačkou
Rozumný člověk tak usoudí, že bude lepší sledovat Světový pohár raději v televizi. Ale nechat Jasnou excelovat jen na poblikávající obrazovce by byla škoda. Je to nejprestižnější slovenské zimní středisko, které se nebojí srovnání se známějšími místy v alpských zemích. V mnoha ohledech to je pravda a přidávají se další důvody, proč vyrazit příště na Slovensko.
Díky nadmořské výšce přes 1000 metrů v kombinaci s investicemi do umělého zasněžování a nákupu rolb s radary monitorujícími výšku sněhu, nabízí oblast lyžování až 5 měsíců v roce. Ceny ubytování a skipasů se sice blíží těm v Rakousku či v Itálii, ale pohodlně se domluvíte česko/slovensky. K lyžování si lze přidat jako bonus zdarma odpočinek v blízkých termálních lázních Bešeňová, kde čekají 4 venkovní bazény s vodou teploty 39 °C a dalších pět vnitřních. Tam vás pustí po předložení nabité kartičky gopass sloužící i za skipass. Bešeňová totiž patří od loňského roku témuž subjektu – společnosti Tatra Mountain Resort – který stojí i za provozem vleků a řady místních hotelů. Spojení tam a zpět jakož i od ubytování k nástupním stanicím nabízejí od 22. prosince skibusy, kterými se lze až do Jasné zdarma vyvézt i přímo od nádraží v Liptovském Mikuláši. Od Prahy je resort vzdálený zhruba 6 a půl hodiny jízdy autem a vyrazíte-li po vlastní ose, lze v rámci jediné lyžařské permanentky navštívit i další areály TMR – například Starý Smokovec, Tatranskou Lomnici či Štrbské Pleso ve Vysokých Tatrách. Ale mnohem příjemnější je unikátní možnost vydat se tam odpočinkověji a ekologicky šetrněji vlakem. Nejenže se vyhnete brněnské dálnici, ale později též starostem s parkováním na místě, které spadá do chráněné krajinné oblasti.
Všechno přes aplikaci
Kdo už na Chopku někdy lyžoval ví, že tato hora s výškou 2024 metrů nejen třetí nejvyšší v Nízkých Tatrách, ale i tou největrnější. Průměrná roční! teplota tam je -1 °C, v zimě se tam můžete setkat s opravdu extrémními mínusovými hodnotami. Když se však nízká oblačnost a mlha rozfouká, jsou z vrcholku úžasné výhrady na panorama Liptova a protilehlé Západní i Vysoké Tatry.
Nejkrásnější to pochopitelně při oranžovém východu slunce. Tuto možnost nabízí tzv. Fresh Track, kdy se vyjíždí vzhůru „na kopec“ už v 7.15 a do 9.00 hodin ráno můžete brázdit dosud nedotčené tratě upravené do „manšestru“ sami. Následně to pak zakončit snídaní v restauraci Rotunda. Ta je v ceně zážitku „za příplatek“ 69Euro, který odpovídá známé pravdě, že unikátní a hodnotné vzpomínky většinou něco stojí. Naopak ušetřit lze na ski pasu, kde se ceny šplhají až na 59Euro za den. A to, pokud si ho koupíte opravdu včas. Společnost TMR, která provozuje i řadu dalších středisek včetně našeho Liberce a skiareálu Špinderův Mlýn. je totiž inovátorská právě v oblasti nákupu jízdenek. Zavedla do něj systém známý z letenkového byznysu. Ceny se tak mění v závislosti na termínu, vytíženosti střediska, dnech v týdnu i aktuálním počasí. Nákupy přes mobilní aplikaci s předstihem tak mohou vyjít až o 30 % levněji. Právě v gopass aplikaci najdete i digitální mapku střediska Jasná, která pomůže rozklíčovat kam které sjezdovky vedou i v případě, že venkovní ukazatele a směrovky jsou zasněžené tak, že na nich není nic vidět. Což se na Chopku stává poměrně často…
Fota: Marek Hajkovsky
Více na: www.worldcupjasna.sk, www.gopass.travel, jasna.sk
Tajný tip:
Panoramatická rotunda, která je na samém vrcholu Chopku, letos oslavila 10 výročí rekonstrukce. Nejenže spojuje moderní kabinkové lanovky ze severu a jihu, tedy z oblasti Liptova a Horehroní, ale najdete tam i příjemnou restauraci. A také pouhé 3 pokoje, kde se dá přenocovat. Cena odpovídá unikátnímu místu a pohybuje se dle vytíženosti od 200Euro za osobu včetně večeře a snídaně. Ve vybraných dnech tam servírují i 6-chodové zážitkové večeře v rámci akce nazvané Chopok chutí.
Vyvrcholením slavnostního otevření letošní sezóny v Jasné byl večerní koncert Dary Rollins. Ta loni zcela vyprodala pražskou O2 arénu a ti, kteří se tam nedostali mají šanci hned na počátku roku 2024 při dalších dvou koncertech a to 26 a 27. ledna.
Text: Petr Tůma, foto archiv a autor
Nový komentář