Před nedávnem jsme vás informovali o netradiční Kavárně POTMĚ, jejíž obsluhu tvořil tým nevidomých z celé republiky. Po několika týdnech o sobě projekt Světluška dává znovu vědět. Tentokrát pomocí akce Den, kdy svítí světlušky, a benefičního koncertu Aneta pro světlušku.

V loňském roce se ve sbírkový den podařilo shromáždit přes 6 700 000 korun, které byly rozděleny na přímou pomoc nevidomým a zrakově postiženým. „Světluška za pět let rozdělila téměř 50 milionů korun. Na začátku toho všeho byl Český rozhlas, dnes s námi pomáhají stovky tisíc lidí, nesmírně si té důvěry vážíme,“ uvedla za nadační fond Českého rozhlasu jeho ředitelka Martina Kaderková.

Šestý ročník charitativní sbírkové akce Den, kdy svítí světlušky se uskuteční 23. září. Ve více než 300 městech po celé republice bude na 6 000 studentů a dobrovolníků nabízet sbírkové předměty. Magnetky s kresbami nevidomé umělkyně Pavly Francové si můžete zakoupit za symbolickou částku 30 korun a náramky se svítící světluškou za 50 korun. „Na Světlušku se každým rokem obrací více a více lidí s naléhavou žádostí o pomoc. Věříme, že i díky novým atraktivním benefičním předmětům letos překonáme hranici sedmi milionů korun,“ dodala ředitelka.

Nejsou to jen Světlušky, kdo 23. září rozsvítí tři stovky českých a moravských měst. Jsou to všichni ti, kdo si od některého z šesti tisíc dobrovolníků oblečených do kostýmu broučka koupí charitativní náramek nebo magnet.

 

 

 

 

 

 

 

 

Světluška přispívá na speciální pomůcky, které „mluví“ nebo mají hmatový displej, na vodicí psy či osobní asistenty. Financuje projekty, které rozvíjí talent a tvořivé schopnosti nevidomých. Světluška například již potřetí pomohla 72leté paní Evě z Prostějova, která před čtyřiceti lety přišla o zrak. Nemá žádné příbuzné a příspěvek Světlušky na osobního asistenta je pro ni jedinou záchranou, jak žít samostatně ve své domácnosti, a ne v ústavu.

„Pomáháme i nejmenším dětem. Díky podpoře projektu mohou odborníci ze Středisek rané péče pomáhat rozvíjet zrakové dovednosti dětí přímo v bezpečí jejich domova. Starší děti dostávají příspěvky například na pedagogickou asistenci do škol nebo na zakoupení hudebních nástrojů. Martin za Dvora Králové nedávno dostal příspěvek na příčnou flétnu,“ uvedla Aneta Langerová

Aneta je patronkou projektu již tři roky. Světlušku podpoří v pořadí druhým benefičním koncertem Aneta pro světlušku. Koncert se uskuteční 20. listopadu v divadle Archa. Kromě Anety na něm vystoupí nevidomý romský hudebník Mário Bihári a nevidomé děti. K hostování byli osloveni i další interpreti.

Koncert, na němž vystoupí všichni umělci bez nároku na honorář, si klade za úkol především podpořit hlavní myšlenku Světlušky. Tedy, že slepé děti nepatří do ústavů, ale domů. Dalším cílem je získat finanční prostředky. Akci odvysílá živě ČT1 a Čro1 – Radiožurnál.

Světluška je dlouhodobý projekt založený na solidaritě a dobré vůli lidí, kteří se rozhodli darovat nevidomým trochu světla. Světluška pomáhá dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením. Je oporou pro ty, které nelehký životní osud postavil před každodenní výzvu: znovu a znovu se učit životu ve tmě – bez pomoci jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů. Světluška svítí od srpna 2003. Do projektu se zatím zapojilo více než 19.000 dobrovolníků a přes 900.000 dárců. Připojte se také.

V průběhu celého roku můžete také přispívat na Sbírkové konto světlušky 99999 99999/0100 nebo zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS SVETLUŠKA na číslo 87777. Účtování dárcovské SMS je 30 Kč, Světluška obdrží 27 Kč.

Přispějete Světlušce? Přispíváte jiným charitám, nebo se snažíte výběrcům příspěvků vyhnout?

Reklama