Při zařizování jakéhokoliv interiéru jsou jeho neodmyslitelnou součástí světla. Jaké vybrat lustry, stojací či nástěnné lampy nebo bodové osvětlení, to je časté ohnisko sporů v nejedné domácnosti. Při ladění těchto detailů se ale zapomíná na některé praktické otázky. Například je nutné svítit několika světly najednou v jedné místnosti? Nebo je opravdu potřeba dát o Vánocích do všech oken v bytě barevné žárovičky? Je skvělé mít osvětlen celý dům tak, aby lahodil oku a obyvatelé se v něm cítili dobře, ale náklady na jeho provoz tím samozřejmě značně stoupnou.

světlo

Jak na neposedné nájemníky

Speciální kapitolu tvoří pronajímané nemovitosti, nad jejichž spotřebou majitel nemá už vůbec žádnou moc. Pokud se nechovají energeticky zodpovědně samotní obyvatelé domu, dá se využít moderních metod. Například energeticky úsporné žárovky umí spotřebu elektřiny značně omezit, ale pro správné fungování potřebují delší dobu na své rozsvícení v plném rozsahu. Navíc nezastanou všechno samy. „Úsporným a praktickým pomocníkem, a to nejen v oblasti osvětlení, ale i například vytápění, je inteligentní elektroinstalace xComfort,“ shrnula Lucie Kuhnová, marketingová ředitelka ze společnosti Eaton Elektrotechnika. Pro kontrolu spotřeby energie domácnosti lze snadno nastavit maximální denní spotřebu energie, při jejímž překročení se automaticky vypne zvolený spotřebič. Ušetří se tak značná část nákladů. Toto řešení ocení především majitelé pronajímaných nemovitostí, protože se tak vyhnou nepříjemným problémům s nájemníky při placení složenek. Pokud pomocí xComfortu vyřešíte všechna světla a elektro spotřebiče v domě či bytě, je o starost méně.

světlo

Přednosti centrálního osvětlení

Tlačítko centrálního osvětlení může být pohodlně umístěno přímo u vchodových dveří a jedním stisknutím zhasnete všechna světla v domě. Díky tomu již nebudete lámat rukama nad zapomenutým rozsvíceným světlem v koupelně či dětském pokojíčku. Nižší spotřebu energie uvítá každý, a i když výměna kompletní elektroinstalace zní jako rekonstrukčně náročná věc, věřte, že se opravdu vyplatí. Celý systém je velice důmyslný. Do jedné z místností se na zeď připevníte ovládací dotykový panel Room Manager nebo Home Manager (liší se počtem ovládaných místností) a skrze něj máte celou elektroinstalaci v domě jako na dlani. Na centrálním panelu už jen nastavíte intenzitu a načasování svícení v jednotlivých částech domu. Například v šest večer se rozsvítí příjezdová cesta nebo světlo před vchodem a nemusíte se již vracet domů zcela po tmě. A pokud byste náhodou přijížděli z práce dříve, celý systém je jednoduše ovladatelný na dálku.

světlo

Možnosti osvětlení v domě

Pokud se například vaše děti bojí tmy, pomocí předvolených světelných režimů jim můžete vytvořit přijatelné podmínky pro klidný spánek. V případě, že pořádáte domácí či zahradní party, jednoduše si nastavíte vhodné osvětlení, které příjemně dokreslí atmosféru. Do zásuvek můžete zapojit i vánoční osvětlení a naprogramovat jeho spínání, i když zrovna nejste doma. To samé platí o funkci simulace přítomnosti v domě, která vytváří autentický dojem obydlenosti během vaší dovolené a odradí případné lupiče.  A samostatnou kapitolou jsou možnosti stmívacího režimu, který zajistí romantickou atmosféru na požádání.

„Už brzy bude spuštěna nová mobilní aplikace Eaton xComfrot, která pomocí Smart Manager xComfort se vzdálenou komunikací umožní vše ovládat snadno a pohodlně z tabletu nebo smartphonu,“ doplnila aktuální infromace Lucie Kuhnová. Vystačíte si se svým tabletem nebo smartphonem a máte domácnost jako na dlani. Smart Manager zajistí kromě ovládání osvětlení, rolet a spotřebičů také zónové řízení vytápění nebo chlazení, vyhodnocení spotřeby energií, logické řízení domácnosti s časovými a jinými funkcemi, obdobně jako jsou v Room Manageru. Navíc má e-mailovou komunikaci a nechybí ani integrace IP kamer. S ostatními RF přístroji komunikuje bezdrátově.

Pokud jste doma a v dosahu WiFi routeru, ke SmartManageru se připojíte přímo ze svého smartphonu nebo tabletu. Pro vzdálený přístup potřebujete připojení k internetu. Uvedení výrobku na trh se už blíží. Dostupný bude asi za měsíc, stejně jako aplikace Eaton xComfot, kterou si zdarma stáhnete pro iOS Apple z APP Store. Rovněž řešení pro OS Android nebude dlouho čekat, dostupné bude v polovině roku 2013.

Reklama