Martina Třísková z Velké Bystřice (Olomoucko) se zabývá světelnou terapií, speciálně s ohledem na problémy spojené s porodem, s kojením. Se světelnou terapií pracuje 13 let. Poslední tři roky aktivně v oblasti moderní fototerapie v péči o matku a dítě. Vzhledem k tomu, že léčebné účinky této metody jsou staletími prověřené, a hlavně bez vedlejších účinků, má tato léčebná metoda nezastupitelnou funkci právě v péči o matku a dítě. Do dnešního dne je to například jediná metoda pro léčbu novorozenecké žloutenky.

Fototerapie je známá pro své pozitivní účinky na psychickou pohodu člověka. Dnes ale nebude řeč o léčbě nemocí psychických světlem jako takovým, dnes se budeme věnovat světelné terapii, která pomáhá k léčbě poporodních zranění, problémů vzniklých následkem kojení. 

Touto metodou můžeme řešit spoustu zdravotních problémů již v těhotenství. Po porodu ihned urychlujeme hojení poporodních poranění. Pokud je potřeba, řešíme i problémy při kojení: ragády, retence, mastitidu, spasmus bradavky, plíseň… Při léčbě těchto problémů zároveň podporujeme psychickou pohodu maminky, kterou navodí tzv. endorfiny, které se při této terapii vyplavují.

Martino, kde jste se s touto terapií seznámila a v čem je tento způsob léčby specifický?

O této léčebné metodě jsem poprvé četla v časopise. Velmi mne zaujala, ale chtěla jsem se sama přesvědčit, že opravdu funguje. Specifický je tento způsob léčby v tom, že je rychlý, účinný, levný, jednoduchý - terapii snadno provádí i malé děti, a je hlavně bez vedlejších účinků.

Co probíhá při léčebném procesu světlem? Kolikrát je třeba „osvícení“ aplikovat?

Člověk je závislý na světle. Po dobu 3,5 miliónu let jsme se vyvíjeli tak, že na naši kůži od rána do večera svítilo světlo.Pak jsme se postupně „zmodernizovali“, téměř po celý rok chodíme oblečení, velkou část dne trávíme zavřeni v místnostech, a tím je naše tělo trvale v deficitu jedné ze základních energií - energie světla, což způsobuje buněčnou nerovnováhu, ta její oslabení, oslabená buňka není schopna čerpat živiny a vznikají zdravotní problémy. Jak důležité světlo pro člověka, nám ukázala i letošní dlouhá zima. U mnohých se projevila hlavně zvýšená únava, utlumení fyziologických funkcí, špatná regenerace organismu, deprese, poruchy spánku, snížená odolnost proti stresu… Při léčbě světlem se používá tzv. polarizované světlo, které má schopnost pronikat do měkkých tkání, kde předá chybějící energii a podpoří naše tělo v regeneračních a samoléčivých procesech. Velký význam má tato terapie v prevenci!

Množství aplikací závisí na věku: u malých dětí stačí krátká aplikace, protože mají velice dobrou regeneraci, záleží na stravě i na pitném režimu, prostředí, v němž se člověk nachází, celkovém zdravotním stavu. Výsledek terapie značně závisí na typu přístroje, který používáme!

Může světelná terapie pomoci i jiným než dospělým pacientům, konkrétně novorozeným miminkům?

U novorozenců se tato metoda využívá hlavně k léčbě novorozenecké žloutenky, v případě problémů s hojením pupíku, na novorozenecké koliky, opruzeniny, dětské ekzémy a lišeje, nachlazení, obtížné prořezávání zoubků, podpora zdravého vývoje kloubů…

Jsou nějaká onemocnění, kdy nelze světelnou terapii aplikovat?

Tato léčebná metoda nemá absolutní, pouze relativní kontraindikace. Není vhodné tuto metodu používat v době léčby zhoubných nádorů nebo ošetření jizev po jejich operaci. U osob s epilepsií je vždy zakázán pulzní režim, jinak aplikovat po konzultaci s lékařem. Neaplikovat na oblast štítné žlázy při její zvýšené funkci, jejím zvětšení, ani k šetření jizvy po její operaci. Je vhodné zamezit přímému osvitu oční sítnice, tedy mít zavřená víčka.

Jestli to dobře chápu, v některých případech světelná terapie může nahradit léky, potažmo antibiotika.

Tato léčebná metoda je schopna nahradit spoustu léků, samozřejmě i antibiotika. Musí se ale použít včas a správně. Proto upřednostňuji osobní konzultaci a v případě potřeby konzultaci s lékaři, s nimiž spolupracuji.

Martino, velmi děkuji za rozhovor.

P.S. Pro více informací se neváhejte obráti na mail: triskova@centrum.cz

Reklama