Představitelé amerických hinduistů a Židů vyzývají papeže Benedikta XVI., aby se při své návštěvě České republiky zastal našich Romů. Situace prý u nás připomíná apartheid.

„Romové jsou fyzicky napadáni, čelí sociálnímu vyloučení a perzekucím,“ tvrdí v prohlášení vysoký představitel hinduistů ve Spojených státech Rajan Zed a rabín Jonathan Freirich. A o trvalé diskriminaci podle nich navíc všichni dobře vědí.

Jak „dobře vědí“? Četli to v novinách?

Aby někdo dobře věděl, potřebuje to přece zažít na vlastní kůži!

Oni „dobře vědí“, že občané tohoto etnika často nemohou sehnat práci, nejsou vpuštěni do restaurace a na diskotéky, či je s nimi jinak špatně zacházeno.

Jen v posledních dvou měsících už Rajan Zed i Jonathan Freirich několikrát vyzvali také švédské předsednictví EU. To prý ale náš problém nevnímá jako prioritní. „Od unie by přitom svět očekával lepší způsoby než od nějaké banánové republiky,“ prohlásil rozhořčený zástupce hinduistů.

Rajan Zed doufá, že alespoň Benedikt XVI. jeho naléhání vyslyší. „Vždyť pro věřící lid by byl hřích nečinně přihlížet tomu, jak si jsou někteří rovnější než jiní,“ dodal.

Jak tedy zachránit trpící Romy? Co takhle vyhlásit celorepublikovou akci „Jeden cikán do každé rodiny“? Každý bychom od ministra Kocába povinně nafasovali jednoho utlačovaného, kterého bychom si nastěhovali domů, živili ho a starali se o jeho pohodlí. A tak by došlo k nenásilné asimilaci černých s bílými. Sociální pracovníci by pak jen objížděli domácnosti a kontrolovali by, zda není cikán týraný, má dost jídla, finančních prostředků, intelektuálních podnětů, či ho někdo nenutí pracovat. Za tři čtyři generace by už možná ani nikdo nevěděl, kdo to byli Romové.

Jste pro?

Reklama