Celý dnešní den stojí v popředí vzpomínky na 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, kde nacisté zavraždili téměř 1,1 milionů lidí. Na místě tehdejších zvěrstev dnes odpoledne proběhne pietní akt, jehož se zúčastní mnoho významných politických osobností a asi tři stovky bývalých vězňů.

Vzpomínkové akce dnes probíhají v německém vyhlazovacím táboře Osvětim už od samotného rána, kdy polský prezident Komorowski v doprovodu několika desítek bývalých vězňů položil květinové věnce na místo původních základů nacistického tábora. Během dne bude v areálu Osvětimi odsloužena bohoslužba, má být také odhalen pomník věnovaný donátorům, kteří pomáhají i 70 let po osvobození udržovat vzpomínky nejen na holocaust, ale na i druhou světovou válku jako takovou.

xxx

Hlavní část vzpomínkové akce proběhne odpoledne. Českou delegaci povede na pietním shromáždění premiér Bohuslav Sobotka. Do Polska s ním vyrazí také ministr kultury Daniel Herman, šéf resortu obrany Martin Stropnický a ministryně práce Michaela Marksová. Velký pietní akt se uskuteční rovněž v Terezíně - zúčastní se ho mimo jiné víc než 90 Čechů, kteří holocaust přežili.

Pro více informací sledujte web České televize

 

Reklama