Přála si být mladá maminka. Odmalička plánovala, že chce mít hodně dětí a jejich jména měla vymyšlená už od školky. Vydrželo jí to do dospělosti. V osmnácti letech se provdala za přítele, s nímž chodila od čtrnácti. I on je stejného ražení. A tak hned po svatbě založili rodinu. Dnes mají už tři malé děti (6, 3 a 1 rok) a vůbec toho nelitují. Jenže okolí lituje ji.

632d863cb4774obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

To jsou všechno vaše děti? Jéje, to jste si pospíšila. V kolika jsi měla první dítě? No ty jo, takhle si zkazit mládí! Vždyť sis nic neužila! To jsou všechno plánované děti? Podobné nejapné otázky a komentáře, které pak doplňuje ksichtění se, bohužel slýchám každou chvíli. I od úplně cizích lidí na ulici nebo v obchodě. A neskutečně mi lezou na nervy. Jen jsem zatím nenašla sílu poslat dotyčné zvědavce do pryč. Tak se slušně obhajuji, že přesně takhle jsme to s manželem chtěli. Jenže stejně na jejich tvářích vidím, jak mě litují, nevěří mi, nebo mě považují za blázna,“ popisuje Veronika. Aby toho nebylo málo, ke všemu vypadá mladší, než ve skutečnosti je.

„Ve školce se mi dokonce stalo, že mě nová paní učitelka považovala za Jonáškovu starší sestru. Když mi řekl maminko, koukala na mě dost divně. V jejích očích bylo vidět pohrdání, že jsem si snad upíchla děcko někde na diskotéce. Dokonce mi i tykala. Druhý den se mi omluvila, kolegyně jí asi vysvětlily, že se mýlí,“ svěřuje se Veronika s tím, že jí takové paušalizování velmi mrzí.

„Kdybych měla děti takhle brzy před čtyřiceti lety, nikdo by ani nemrkl. Bylo to naprosto běžné a normální. Proč je z toho teď každý na větvi? Vždy nejlepší věk pro mateřství je i podle doktorů kolem dvacítky. Naopak by se měli divit těm čtyřicítkám, které rození dětí odkládají kvůli kariéře. A pak by jim mohly dělat spíš babičky,“ dodává rozzlobeně mladá maminka.

Čtěte také: