Na pozoruhodnou fiktivní biografii by chtěla vaši pozornost nasměrovat čtenářka Black.bird.third. Knížka Svět podle Garpa může něketeré odradit úvodní scénou, ale není jen o sexu...

Dalši knížku do k tématu tu máme od čtenářky Black.bird.third. Musím se přiznat, že jsem ji neznal, ale vypadá to, že po ní někdy v budoucnu sáhnu.


Přeji hezký den všem po delší době.

  • Svět podle Garpa
  • John Irving
  • vydavatelství: Odeon


Dnešní téma mě zaujalo. Nemám teď na čtení moc času, ale ve škole jsem četla skoro pořád. V té době jsem se odněkud dozvěděla o knížce Svět podle Garpa od Johna Irvinga. A začala ji číst. Okamžitě mě zaujala a četla jsem ji jedním dechem.
Nebudu popisovat přesný děj. Ono v době internetu si může celý děj ve zkratce každý najít během chvilky. Google a Wikipedia jsou mocné!

!!!Kdo nechce číst stručný děj, nechť přeskočí na konec.!!!

Jen ve zkratce: Kniha je fiktivní biografií spisovatele T.S.Garpa a jeho rodiny. Garpova matka Jenny pracovala jako zdravotní sestra. Nesnášela muže, ale chtěla dítě. Využila proto častné sexuální vzušenosti svého pacienta ve vážném stavu a o početí se postarala dá se říci sama. Otec Garpa, spíše dárce spermatu, brzy nato umírá. Od té doby se Jenny o syna stará jako svobodná matka.
Garp se ve škole zamiluje do slečny, která však prohlásí, že se vdá jen za spisovatele. Proto Garp začíná psát, což mu ze začátku vůbec nejde. Ale co by pro lásku neudělal. Slečna, Helena, si Garpa skutečně vezme. Mají spolu postupně tři děti. Garp píše romány, Helena vyučuje angličtinu, Garpova matka napíše román, který se stane feministickou biblí. Nechybí nevěry ze strany Garpa i ze strany Heleny. Při jedné z nevěr, kdy Helena jede v jednom autě s milencem a oddávají se jisté sexuální praktice, a Garp ji se syny ve druhém autě hledá, dojde k nehodě. Helenin milenec přijde o svou „chloubu“, jeden ze synů při nehodě umírá, druhý přijde o oko pádem na řadící páku... Z tragédie se rodina dlouho dostává za pomoci Jenny. Garp se z toho nedostane nikdy.
Heleně a Garpovi se narodí holčička, poté umírá Jenny, jež je zabita jedním antifeministou. Helena s Garpem si berou k sobě znásilněnou holčičku Ellen, jíž násilník ještě vyřízl jazyk, aby ho nikdy neprozradila.
Dále je v knize popsáno hnutí Ellen Jamesové - některé feministky následují dobrovolně osudu Ellen a samy si vyřezávají jazyk, což Ellen nechápe a ženy nenávidí.
Garp je zastřelen v mladém věku jednou ze členek hnutí Ellen Jamesové, která se domnívá, že on může za smrt její sestry.


Kniha mě zaujala svou mnohovrstevností (jak se píše učeně na netu). Obsahuje témata jako jsou: touha po dítěti, rodina, feminismus, nevěra, smrt, nemoc, kariéra, skandály, kontroverzní postavy, různá hnutí, paranoia, sláva, deprese, strach ...
Irving si umí pohrát s jazykem a pěkně popsat děj. Hlavní je, že román je skutečně čtivý. A určitě každý si v něm najde něco zajímavého. Nebo skandálního.
Když se můj profesor češtiny na gymnáziu dozvěděl, že na referát mám právě tuto knihu, spráskl jen ruce a řekl:“ No tak pojď s tou sexuální knihou...“ (pozn. myšlena sexuální scéna na začátku knihy popisující zplození Garpa). Po přečtení referátu prohlásil: „Musím se ti omluvit, já ten začátek nikdy nedočetl a ono to je hodně zajímavý. To si určitě přečtu.“ Od té doby byla kniha v městské knihovně neustále rozpůjčována. A to tam měli asi pět výtisků.

Kdo chce, ať si přečte stručný obsah. Celá kniha je ovšem mnohem zajímavější.
S pozdravem,
Black.bird.third

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 8.2.2013: Jakou knihu byste právě teď doporučila své kamarádce?

Knižní téma jsme tu už nějakou dobu neměly. Tentokrát se vás, milé čtenářky, ptám na knížku, která vás v poslední době zaujala. Nemusí to být knížka nově vydaná, ale ta, kterou jste právě četla či dočetla. Nemusí to být nutně ani knížka, ke které byste se v budoucnu vrátila a zařadila ji do své oblíbené literatury. Důležité je, že byste ji doporučila své nejlepší kamarádce. Ve svém doporučení, které mi můžete posílat na redakční e-mail (viz níže) nezapomeňte uvést...

  • Titul knihy
  • Autora
  • Vydavatele
  • Stručný děj
  • Důvod doporučení

Svůj příspěvek pošlete nejpozději do 8.2.2012, 15.00 hodin. Z vašich příspěvků vyberu jeden, jehož autorku odměním pěkným dárkem, totiž knížkou Léky smutných od Pavla Gottharda (vydalo nakladatelství Host).

Leky

Reklama