Výstava nejlepších novinářských snímků roku, World Press Photo 2007, probíhá od 14. 9. v pražském Karolinu. Končit bude 7. 10.

Novinové titulky jsou jistě působivé, ale čím by byly bez fotografií? Lidé stále ještě věří fotografiím více než psanému textu – vždyť říct nebo napsat můžete cokoliv, ale to, co vidíte, to je „pravé a skutečné“. I se snímky lze samozřejmě různě manipulovat, ale o tom World Press Photo není. Na této výstavě uvidíte ty nejlepší z nejlepších – fotografie, které obletěly svět, vyvolaly emoce a možná i změnily kousek dějin.

Proč by jinak armádní kruhy zakazovaly publikaci některých z nich, proč by vlády obviňovaly fotografy ze zrady, kdyby se nebály dramatického dopadu, který zveřejnění některých snímků má?

Letošního ročníku World Press Photo se zúčastnilo 4 460 profesionálních fotografů ze 124 zemí světa. Hodnoceno bylo celkem 78 083 snímků. Porota nakonec v deseti kategoriích ocenila 60 fotografů z 23 zemí. Vítězem World Press Photo 2007 se stal Spencer Platt (USA, Getty Images) se snímkem, zobrazujícím mladé bohaté Libanonce, projíždějící rozbombardovaným Bejrútem.

Více na: www.wpppraha.cz

Půjdete se na výstavu podívat? Nebo jste na ní už byla? Působí na vás v novinách více fotografie nebo text? Nebo dáváte přednost „pohyblivým obrázkům“ – tedy kameře? Co si myslíte o práci fotografů ve válečných zónách a v oblastech katastrof? Jsou to supové vydělávající na lidském neštěstí, hrdinové informující svět nebo prostě profesionálové?

Reklama