5c76698a0aa14obrazek.png

Mario Vargas Llosa (foto: Shutterstock)

Osobně svou tvorbu představí také Bernardo Carvalho, Rodrigo Fresán, Álvaro Enrigue, David Unger či Mariana Enríquezová a další významní latinskoameričtí spisovatelé a hosté.

SKP18-ilustracni-02.jpg

Ve Španělsku žijící peruánský spisovatel, politik, novinář a esejista Mario Vargas Llosa patří k nejvýznačnějším současným autorům nejen v latinskoamerickém regionu. V roce 2010 obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Udělena mu byla za „kartografii struktur moci a za pronikavé obrazy jednotlivcova vzdoru, revolty a jeho porážky“. „Více než patnáct let se snaží různí organizátoři či instituce v České republice pozvat nobelistu a světovou literární hvězdu, kterou je Mario Vargas Llosa. Vždy odmítl. O to větší máme radost, že souhlasil s naším pozváním a do Prahy v květnu přijede,“ upozorňuje na jedinečnost tohoto hosta dramaturg programu Guillaume Basset. „Domnívám se, že jeho návštěva dokládá, jak stoupá renomé literárního festivalu i veletrhu Svět knihy Praha," dodává.

thumbnail-LAL-logo-barva.jpg

Dnes dvaaosmdesátiletý Mario Vargas Llosa se narodil v Peru, kde také na Národní univerzitě San Marcos vystudoval literaturu a práva. Už v šestnácti letech přispíval jako amatérský novinář do místních periodik a v roce 1957 začal také publikovat první povídky. Studijní stipendium ho zavedlo do Madridu, kde v současnosti žije, od začátku devadesátých let má španělské občanství. Pobýval ale i v dalších evropských zemích – působil v Paříži či Londýně, kde přednášel na předních univerzitách a zároveň se živil jako spisovatel. Úspěch zaznamenal už jeho první román Město a psi (La ciudad y los perros) z roku 1963. Za „monumentální dílo“ je pak považována jeho třetí kniha Conversación en La Catedral. Do Llosovy tvorby se promítá také jeho politická angažovanost – v roce 1990 se dokonce ucházel o prezidentský úřad – znatelná je například v politickém thrilleru z roku 2000 Kozlova slavnost (La fiesta del Chivo). Jako spisovatel se ale Llosa drží v nejvyšších patrech, jak se díky překladům mnoha jeho knih mohli přesvědčit i čeští čtenáři. U příležitosti veletrhu Svět knihy Praha 2019 vydává navíc Argo romány Chvála macechy (Elogio de la madrastra) a Pětinároží (Cinco esquinas), první z textů v překladu Jana Hlouška, druhý Anežky Charvátové.

5c7668759a4a1thumbnail-LOGO-Svet-Knihy-2019-s-textem.jpg

Vedle Maria Vargase Llosy budou mít návštěvníci Světa knihy příležitost poznat i další zajímavé literáty Latinské Ameriky. Do Prahy zamíří ze všech tří amerických kontinentů. „Na stánku čestného hosta bude možnost se blíže seznámit s literaturou Argentiny, Chile, Dominikánské republiky, Mexika, Peru a portugalsky mluvící, rozlohou největší země oblasti – Brazílie. Další země budou zastoupeny jednotlivou knižní produkcí či návštěvou autorů…,“ upřesnil ředitel Světa knihy Praha Radovan Auer.

SKP2018-archiv-Svet-knihy-3s.r.o..jpg

Literaturu na Světě knihy Praha 2019 doplní poznávání širší škály latinskoamerické kultury, a to prostřednictvím výstav, filmových projekcí, hudebního a tanečního programu, workshopů i ochutnávky místní kuchyně. Výstaviště tedy ožije třeba v rytmu salsy a všemi barvami Latinské Ameriky.

Reklama