1. března začal Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět. Ve filmové sekci bude promítnuta asi stovka filmových dokumentů z celého světa. Mapují život v zemích, kde jsou potlačována lidská práva, zemích zmítaných vojenskými a politickými konflikty, národnostními a náboženskými válkami, zemích, kde stále vítězí staletími zažité kruté tradice v mezilidských vztazích, na jejichž úkor je ubližováno těm nejslabším – dětem a ženám.

Festival byl zahájen v prostorách bývalého kláštera sv. Anny v Praze, o jehož záchranu a rekonstrukci se snaží Nadace Vize ´97 Dagmar a Václava Havlových. Během večera byla předána cena Homo Homini 2005, kterou udílí organizace Člověk v tísni osobnostem bojujícím za lidská práva a nenásilné řešení politických konfliktů. Letos ji obdržel běloruský spisovatel a aktivista Aleš Bialicki. Už v 80. letech se zapojoval do nezávislých občanských aktivit, organizoval akce na vzpomínku Bělorusů povražděných stalinistickým režimem. R.1996 proběhly v Bělorusku demonstrace proti diktátorskému režimu prezidenta Lukašenka, které byly brutálně potlačeny. Tehdy Bialicki založil organizaci Visena, která poskytovala materiální a právní pomoc postiženým a jejich rodinám. Postupně se stala z Viesny největší organizace, která usiluje o obranu a podporu politicky stíhaných a zároveň se snaží o nich informovat veřejnost. Bialicki byl několikrát běloruským totalitním režimem souzena a zadržován.
Zároveň byli oceněni studenti, kteří zvítězili v literární soutěži Příběhy bezpráví, jejímž tématem bylo komunistické Československo – za oponou zapomnění. Tento celkový originální projekt se jmenuje Jeden svět na školách.

Jeden svět - tento unikátní projekt se uskutečňuje v Praze a dalších 13 místech republiky nejen prostřednictvím promítání filmů. Konají se koncerty, výstavy, prezentace. Velkému zájmu se těší diskusní přednášky. A velkým přínosem je, že se konají i ve školách, kde se studenti mohou dozvědět o porušování lidských práv v jiných zemích. V regionech se do práce zapojily neziskové organizace, filmaři a už zmínění studenti a pedagogové.


Festivalové centrum sídlí v pražské galerii Langhans ve Vodičkově ulici. Nejenže tu je tiskové a informační centrum, ale zároveň si můžete prohlédnout výstavu Člověk v tísni ve fotografii. Byla zahájena už 27. 2. Ukazuje především život obyčejných lidí, kterým Člověk v tísni poskytuje pomoc. Zmapovány jsou oblasti, kde organizace už působí více let. Ať už jde o Čečensko,  Írán, Irák, Etiopii, Afghánistán a jiná místa. Výstava mapuje některé oblasti a regiony, kde již více než deset let působí humanitární organizace Člověk v tísni, pohledem spolupracovníků a účastníků misí. Otevřeno je od 10:00 do 22:00 a je se opravdu na co dívat, i když jsou to často smutné záběry.

 

Kromě Prahy můžete filmy shlédnout v těchto městech a kinech:
Brno  (9.–16. 3., kino Art, Lucerna)
České Budějovice (6.–9. 3., kino Kotva)
Hradec Králové (13.–17. 3., kino Centrál)
Mělník (15.–17. 3., kino Sokol)
Liberec (13.–17. 3., Experimentální studio)
Olomouc (20.–24. 3., Divadlo hudby)
Opava (13.–17. 3., Klub Classic No. 5)
Ostrava (6.–10. 3., kino Art, Minikino)
Pardubice (6.–10. 3., Divadlo 29)
Plzeň (16.–22. 3., Měšťanská beseda)
Rožnov pod Radhoštěm (13.–15. 3., kino Panorama)
Tábor (13.–17. 3., kino Svět)
Ústí nad Labem (13.–18. 3., Cine-Silencio)

Bližší informace naleznete na www.jedensvet.cz 

Reklama