shutterstock-335040248.jpg
Foto: Shutterstock

Zařazení fazolí do jídelníčku si lidé často rozmyslí kvůli dvěma důvodům. Jeden z nich je dlouhá doba namáčení a druhý plynatost, kterou fazole způsobují. Ne všechny fazole musíte namáčet přes noc a navíc existují i kvalitní konzervované, které stačí jen vyklopit. Předejít plynatosti můžete tak, že do vody, ve které fazole namáčíme, přidáme trochu majoránky. Navíc pokud budete jíst luštěniny pravidelně, trávicí ústrojí si na ně zvykne a plynatost bude minimální.

Červené

5e871be2e2b50obrazek.pngJejich původ je ve střední Americe, ale dnes už jsou známé po celém světě. V Mexiku je označují názvem „chilli fazole“, ale to ne proto, že by byla jejich chuť pikantní, ale právě pro výraznou červenou barvu. Ve skutečnosti jsou spíše do fialova až hněda, zvláště po uvaření. Po něm mají nasládlou chuť.

Doba namáčení: 12-14 hodin
Doba vaření: 1,5 hodiny

Bílé

5e871c2e521b1obrazek.pngBílá fazole je skvělá a přivezena k nám byla z jižní Ameriky. Nejradši z ní máme jemný krém, hodí se ale i do salátů nebo jako příloha k rybě.

Doba namáčení 8-12 hodin
Doba vaření: 1,5 hodiny

Adzuki

5e871c6fbc4c2obrazek.pngFazole s jemnou oříškovou chutí pochází z Číny a kromě bílkovin a vápníku obsahují také fosfor. Tento minerální prvek se vyskytuje v lidském organismu, a když je ho málo, je potřeba doplnit. Zodpovídá totiž za zdravý růst a vývoj kostí u dětí, ale přispívá také k normálnímu udržení stavu kostí a zubů u dospělých.

Doba namáčení: 3-4 hodiny
Doba vaření: 2 hodiny

Fazole pomáhají svou vlákninou upravit střevní mikroflóru, jsou zdrojem bílkovin, které potřebujeme k tvorbě svalů, pomáhají snižovat krevní tlak a vysoký cholesterol.

Mungo

5e871d6bcdae3obrazek.pngNázev mungo u nás známe spíše jako klíčky, ale prodávají se ji jako fazole, kterých si klíčky můžete nechat vyklíčit. Pochází z Indie, ale pěstují se i v Číně či Thajsku. Obsahují velké množství železa, vitamínů, draslíku, hořčíku a jejich barva je nejčastěji olivově zelná, po uvaření jsou světlejší.

Doba namáčení 4-8 hodin
Doba vaření: 45 minut

Purpurové

5e871dbf659f9obrazek.pngFazole purpurové barvy mají jednu drobnou nevýhodu. Jejich chuť je poměrně neutrální, takže je potřeba jídlo dochucovat. Jinak ale nestrádají nic dalšího oproti ostatním fazolím. Strakaté fazolky se často používají k výrobě různých dekorací.

Doba namáčení: 4 hodiny
Doba vaření: 1,5 hodiny

Černé

5e871e5134ea6obrazek.pngČerné drobné fazole jsou oblíbené v Mexické kuchyni. Pochází z Jižní Ameriky, ale pěstují se i v Číně a Thajsku. Udělat z nich můžete tradiční mexickou fazolovou pastu, kterou použijte na potření tortill.

Doba namáčení 8-12 hodin
Doba vaření: 1,5 hodiny

„Snažte se, aby měly děti fazole minimálně dvakrát týdně. Ve školní jídelně jsou podávané ve formě, která není příliš lákavá. Schovat je můžete třeba do svačiny v podobě mexické tortilly nebo udělat skvělou fazolovou pomazánku,“ říká výživová poradkyně Jitka Pokorná.
Dobu vaření velmi zkrátíte, pokud budete fazole vařit v tlakovém hrnci.

Černé oko

5e871e8fe2fb3obrazek.pngU nás ne moc známé fazole svůj název dostaly podle své podoby. Připomínají totiž opravdu oko. Jsou černé nebo žluté a mají stejně jako purpurové fazole neutrální chuť. Obsahují však velké množství kyseliny listové, která je důležitá při krvetvrobě a má význam pro normální růst a vývoj plodu. Černé oko tedy doporučujeme těhulkám!

Doba namáčení: 8-12 hodin
Doba vaření: 1 hodinu

Borlotti

5e871ed5180c2obrazek.pngItalské fazole jsou potěchou oka. Pro krásný mramorový vzhled jsou ozdobou talířů. Skvěle tedy vypadají třeba ve studených salátech. Mají tlustší slupku než ostatní fazole, a zřejmě proto také lepší chuť. U nás jsou v sušené podobě těžko k sehnání, ale přeci jen je seženete v obchodech s bio potravinami.

Doba namáčení: 12-18 hodin
Doba varu: 1,5 hodiny

shutterstock-1111041167.jpg
Náhrdelník z krásných borlotti fazolí
Foto: Shutterstock

Pinto

5e871f07eb61eobrazek.pngPinto fazole jsou hodně moučné, stejně jako bílé fazole. Oblíbené jsou v Mexiku, kde se konzumují s rýží. Jsou to jediné fazole, které mají lehce pikantní chuť, takže pozor při dochucování! Jsou také poměrně těžko stravitelné, takže je nezapomeňte rovnou vařit s bylinkami.

Doba namáčení: 8-12 hodin
Doba varu: 1,5 hodiny

Navy

5e871f7763fd8obrazek.pngNavy fazole jsou přímo nabité různými minerály. Jsou velkým zdrojem manganu, kyseliny listové, hořčíku, draslíku a sodíku. U nás nejsou tak populární, zato v USA, Velké Britániii a Francii ano. Vynikají jemnou chutí.

Doba namáčení: 8-12 hodin
Doba varu: 1,5 hodiny

Edamame

5e871ff669669obrazek.pngEdamame jsou pro svůj vzhled za fazole označovány a poslední dobou se u nás těší velké popularitě. Jde ale o nezralé sojové boby. Vyrábí se z nich třeba tofu, sójový olej, miso pasta nebo tempeh. Pomáhají třeba při onemocnění štítné žlázy.

Nemusí se namáčet.
Doba vaření: 4-6 minut

Čtěte také:

Reklama