shutterstock-1732057018.jpg

Foto: Shutterstock

Je spojovaná s pozitivitou a příjemnými prožitky. Běžně se sadila do původních zahrad i pro svoji estetickou funkci, ostatně všichni známe nádherné barevné scenérie rozkvetlých zahrad, kterým v jarním období vévodí různé druhy kvetoucích švestkových stromů a keřů. Po mnoho staletí jsou švestky kulturně významným ovocem díky svým výživovým vlastnostem a sladké bohaté chuti.

První pokusy lisovat olej ze švestky jsou zaznamenány ve Francii, a to zejména pro kulinářské účely. Olej ze švestkových jader byl rychle přijat, protože bylo zjištěno, že má mírnou, příjemnou a sofistikovanou ořechovou chuť ideální pro vaření a dochucování, zejména do pečiva, dezertů, salátů a pokrmů z mořských plodů. Díky jeho úžasným vlastnostem a senzorické přívětivosti si ale rychle získal své stálé místo i v mnoha kosmetických přípravcích.

shutterstock-719465635.jpgFoto: Shutterstock

Obsahuje celkem 13 druhů nenasycených mastných kyselin a vitamíny A a E. Díky obsaženým kyselinám a vysoké koncentraci vitamínu E je skvělým a stabilním nosným olejem schopným prostupovat do hlubších vrstev pokožky, olejem, který hydratuje a zvláčňuje suchou pokožku, vlasy i nehty, má také protizánětlivé vlastnosti, vizuálně zmírňuje podráždění pokožky, tmavé kruhy pod očima a vrásky. Zlepšuje elasticitu a obnovuje poškozenou pleť.

Doporučuje se zejména pro péči o pleť suchou, dehydratovanou a zralou. Osvědčil se i v péči o citlivou dětskou pokožku, pro uklidnění ekzémů i psoriázy. Optimálně se vstřebává a zanechává jemný, hladký, saténový povrch. Jeho úžasnou výhodou je přirozená příjemná vůně připomínající mandle nebo sladký marcipán. Při vyšší koncentraci v produktu se postará o jeho přirozenou lahodnou vůni. To ocení zvláště ti, kteří se chtějí, nebo musí vyhýbat vonným složkám.

A ještě malá zajímavost. Bylo zjištěno, že pokud jde o ochranu před volnými kyslíkovými radikály, je švestkový olej osmkrát silnější než arganový olej a šestkrát silnější než marulový olej.

shutterstock-1087643180.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroj: Tiskové materiály Goodie