Koho postavit proti Klausovi? Jméno ekonoma Jana Švejnara zaznělo už na samém počátku „hledání antiklause“. Tenkrát však ještě kandidaturu odmítal. Chtě nechtě se mi vybavila věta z nového Redfordova filmu Hrdinové a zbabělci: „Všichni prezidentští kandidáti zahajují svou kampaň prohlášením, že v žádném případě kandidovat nehodlají.“ Zdá se, že si Švejnar z Ameriky přivezl i tento „roztomilý“ zvyk. Projde mu hra na „skromného“ na české politické scéně?

Jinak je to totiž kandidát vcelku zajímavý. Neohání se extrémními názory, je klidný, spíše tichý, vzdělaný, se zkušenostmi ze zahraničí i z české politiky (dělal ekonomického poradce Václavu Havlovi), relativně reprezentativní... i když možná až příliš „šedý“. Některé názory a postoje Václava Klause kritizuje – a to v celku vytrvale a konzistentně, s jinými souhlasí – nelze od něj tedy očekávat razantní změny, ale spíše lehké posunutí směřování – je zastáncem mírně progresivní daně, ekonomických reforem a radaru v Čechách, ale také odpůrcem privatizace a kritikem Klausových názorů na globální oteplování.

Nešťastně ovšem působí jeho „přijetí kandidatury za podmínky, že bude mít slíben dostatek hlasů“ – dokonce se pustil do vyjednávání s komunisty, před jejichž zvůlí v roce 1970 emigroval. Ono je vůbec půvabné, že o vítězi prezidentských voleb rozhodnou komunisté – právě jejich hlasy totiž zřejmě budou oním zrnkem na vahách. A co na to kandidáti? Navléknou si pod různobarevné obleky rudé trenýrky? Jak je v našich krajích zvykem? Švejnar patrně ano...

Co myslíte, má Švejnar v prezidentských volbách šanci? A přála byste mu to? Nebo byste raději v prezidentském křesle viděla ještě jednou Václava Klase? Nebo máte svého kandidáta? A zruší už konečně někdo komunisty, nebo si budou ještě dlouho užívat pozici rozhodující špetky na vahách?

Reklama