Mé osobní rozhodnutí a souhlas s nabídkou získávat zkušenosti v cizím prostředí zapříčinily, že jsem se ocitl na severu, ve Švédsku. Na jeden rok se tato země stala mým přechodným bydlištěm se vším všudy.
Nyní mám za sebou čtyři měsíce pobytu a dovolím si napsat pár osobních postřehů a poznatků ze zdejších končin. V následujících několika odstavích se pokusím shrnout, jaké Švédsko je

… geografické:
Švédské království má přibližně stejný počet obyvatel jako Česká republika, ovšem rozlohou je několikanásobně větší.
Vzdálenost tu tedy nehraje žádnou roli, a snad možná právě proto si ustanovili svoji vlastní jednotku – švédskou míli (odpovídá 10 km).
Domnívám se, že ať již zvolíte pro překročení hranice království letadlo, či automobil (popř.  loď), budete překvapeni, stejně jako já, neskutečně krásnou přírodou.

Pokud se o Finsku vždy hovoří jako o zemi tisíců jezer, jedním dechem by se mělo vyslovit taktéž Švédsko. Za volantem automobilu to jistě není rozpoznatelné, ale při příletu na letiště nedaleko Stockholmu se nabízí úchvatná scenérie. Množství jezer vzájemně propojených, mezi nimi prosmýkající se silnice spojující vesnice na míle vzdálené. Všude samý les a vše vypadá, jakoby člověk nikdy do těchto končin nezasáhnul.

 .... klimatické:
Samozřejmě záleží na místě, kde ve Švédsku se člověk nachází. Každopádně zde nějakých 160 km severozápadně od Stockholmu jsem poznal dozvuky polárního dne. Když jsem dorazil v květnu, marně jsem každý večer očekával, kdy se pořádně setmí. Nebýt žaluzií na oknech, spalo by se velmi špatně. Nyní se začíná situace obracet a o slovo se hlásí tma. Den se začíná zkracovat, až nakonec bude světlo jen pár hodin denně.

Léto je ve Švédsku velmi krátké. Trvání léta, jak ho znám z České republiky, by se dalo shrnout do jednoho měsíce.

.... společenské:
Pro některé to může být věc zcela zásadní a nová, jisté ovšem je, že si zde udržují prohibici. Naštěstí nejsem velkým příznivcem alkoholu v jakékoliv podobě, ovšem něco s tím spojené mi přece jenom chybí. Přestože jsou Švédi velmi přátelští, kamarádští a úslužní, přesto se nezadaří si zajít sednout do restaurace, do baru, či na zahrádku. Důvod tohoto počínání spatřuji právě ve zmíněné prohibici. Jestliže si v obchodě koupíte např. pivo, v restauračním zařízení za stejné pivo zaplatíte trojnásobek. Zde spatřuji nepříliš vhodné počínání, protože na víkendové taneční večírky pořádané v podnicích přicházejí lidé většinou již společensky unavení, neboť se dostatečně posilnili doma. Není velkým zázrakem vidět skupinu mladých lidí posedávající a popíjející na ulici dříve, než vyrazí za zábavou.

 .... pracovní:
V České republice to zatím není zvykem, ovšem tady se migruje za prací. Nemám tušení, jaká je ve Švédsku nezaměstnanost, každopádně dvě třetiny mých kolegů dojíždí denně více než 50 km v jednom směru. Výdaje na dopravu jsou jim částečně kompenzovány daňovými úlevami. Nikdy jsem se nesetkal při práci s odmítnutím jakékoliv žádosti o radu či pomoc. Na každý dotaz dostanu vždy vyčerpávající odpověď, nebo jsem odkázán na osobu pověřenou. Nesetkávám se příliš s ukvapeným jednáním, uspěchaným rozhodnutím, vše zde má svůj řád a určený čas. Striktně jsou dodržovány přestávky, během kterých je „zakázáno“ diskutovat o pracovních záležitostech. Je to čas určený jen a pouze pro diskuzi o věcech mimopracovních.

.... odpočinkové:
Dovolenou si žádný ze Švédů nenechá ujít. Mají zde stanoveny oficiální dva týdny, kdy čerpá dovolenou většina z nich. Nespokojí se ovšem s takto krátkou dobou a čerpají minimálně tři týdny (pro letošní rok byl ustanoven rekord jedním z kolegů na dva měsíce). V tomto čase „zapřahají“ své karavany a vyrážejí do všech koutů země, a tam stráví pohodové dny se svojí rodinou a vracejí se naprosto odpočatí ke své práci. Nezaregistroval jsem, že by toužili po cestování do exotických zemí, tuším, že příležitost ohřát se u moře na jihu si nechávají na později, kdy dorazí chladné a deštivé počasí.

.... cestovatelské:
Švédské království je rozčleněno do několika oblastí, které mají vždy svůj osobitý charakter (snad obdoba našich krajů). Pokud se rozhodnete cestovat a poznávat zemi, každý kraj nabízí něco jiného. Jedno však mají všechny společné – je to maximální snaha nabídnout turistům největší možný komfort, nabídnout mnoho příležitostí ke strávení volného času. Umí se o turisty postarat.

Řekneme-li ovšem A, je třeba říci i B ... a tím by mohly být ceny.
Dovolím si tvrdit, že ceny jsou zde obdobné jako v ČR, ovšem je třeba počítat s kurzem měny (dnes tuším 1 SEK = 3,5 CZK). Pokud tedy zaplatíte za vstupné do muzea v ČR 60,- Kč, počítejte s podobnou cenou 60,- SEK zde ve Švédsku.
Jak jsem uvedl, pro potenciální turisty je připraveno úplně vše.
Hned při příjezdu do sebemenšího městečka nechybí orientační mapa s důležitými místy, nechybí informace o probíhajících či připravovaných akcích, odkazy na informační centra. Pokud dorazíte na informační centrum, velmi ochotně zodpoví jakýkoliv dotaz, na mapě zobrazí důležitá či zajímavá místa a potom nezbývá už nic jiného, než směle vyrazit za poznáváním.

Úředním jazykem je zde, jak jinak, švédština, ovšem každý je schopen se domluvit anglicky. Samozřejmě, u starších obyvatel je to těžší, ale jinak se nesetkáte s jazykovou bariérou.

Závěrem
Můj pohled je zcela subjektivní a je ovlivněn prostředím, ve kterém se nacházím. Pobývám v městečku do 12 000 obyvatel, tímto tedy může být ovlivněn v některých místech snad malinko skeptický pohled na život ve Švédsku (zejména, co se zábavy týče). Zásadní věc, na které ale trvám, je zcela nezvyklý ráz krajiny, kdy si připadám stále vtažen do přírody, a je to opravdu úžasné.

Pokud mi nevěříte v některém uvedeném případě, není nic jednoduššího, než naplánovat dovolenou a vyrazit právě směr sever, a poznat tuto zemi na vlastní pěst ... stojí to opravdu za to!