Ztráta zaměstnání, finanční problémy, starosti o rodinu, nebo naopak dlouhodobé přepracování srazí na kolena většinu z nás. A rok 2009 – rok celosvětové finanční krize, je pravou živnou půdou pro deprese všeho druhu. A ty, jak známo, pěkně zamotají osobní život, vztahy, lásku i sex.

S prací se ztratila i radost z milování

Alice pracovala už několik let jako pokladní v soukromém butiku. Byla spokojená, práce ji bavila, a ani finanční ohodnocení nebylo špatné. Obchodu se dařilo, ale jen do Vánoc. Potom tržby rapidně klesly a začalo se mluvit o tom, že majitelka bude muset krámek zavřít. Alice chodila domů ve stresu, že o práci přijde, nemohla spát a pro jistotu se začala rozhlížet jinde. Všude však narazila na podobnou situaci. Nikde nevěděli, jestli sami nezkrachují, přijmout novou sílu by pro ně bylo devastující. Pro Alici bylo devastující to, že o práci skutečně přišla. Manžel Michal – údržbář, moc nevydělal, na krku dvě pubertální dcery, bez druhého platu se rodina jen těžko obejde.

Najde si milenku?

Alice se trápila a za pár týdnů z ní byl jen uzlíček nervů. S finanční krizí ale přišla i krize manželská. Alice ztratila zájem o sex, který v jejím vztahu hrál důležitou roli. Oba s mužem bývali vášnivá dvojice, která si naprosto ve všem vyhovovala, po patnácti letech manželství tomu však byl konec. Michal to první měsíce samozřejmě chápal a Alici do ničeho nenutil, když ale jejich dříve skoro každodenní radovánky klesly na nulovou frekvenci, začal jí domlouvat. Sex jí prý udělá dobře, aspoň na chvíli zbaví starostí – mají na sebe teď vlastně mnohem více času,  a když ne kvůli sobě, tak přece aspoň kvůli němu. Alice se tedy párkrát přemohla, ale když se v závěru jednoho milování srdceryvně rozplakala, Michal na ni naléhat přestal. A přestal s ní i komunikovat. Vztah sice navenek vypadal stále stejně, v soukromí však vychladl na teplotu zmrzlého rampouchu. A Alice se začala bát, že si Michal najde milenku. Strach vedle strachu, úzkost vedle úzkosti. A touha, sebevědomí i sebeúcta se rozplynuly jako mlha na slunci. A Alici nezbývá než doufat, že se s novou prací vrátí pod rodinou peřinu i stará vášeň.

Na stres je nejlepší sex

Renata na tom byla úplně jinak. I ona však zažívala velký stres. Nejprve přišla o práci realitní makléřky a tři měsíce žila z podpory v nezaměstnanosti. Když si našla práci v konkurenční společnosti, zjistila, že se trh s realitami úplně zastavil a jí hrozí časem vyhazov podruhé. „Budeme snižovat stavy, tak počítejte s nejhorším,“ varoval je občas jejich vedoucí. I když byla Renata ve svém oboru dobrá, nebylo jí to nic platné. Obchody s nemovitostmi zkrátka nejdou, realitní kanceláře krachují. Aby se v práci udržela, začala dřít jako kůň. Ráno v šest z postele, v půl osmé už zařezávat u počítače, v devět nažhavit dráty telefonu, k večeru schůzky s klienty, kolem desáté večer napsat potřebné výkazy, kolem jedné v noci do postele a spát. A tak mnoho měsíců za sebou.

Nalezené štěstí

Dříve než se stačila zhroutit, z práce ji vyhodili. Renata se ocitla na dně, ale časem zjistila, co jí pomáhá. Byl to sex. Dříve na svého přítele neměla skoro čas, teď byli spolu každé odpoledne i večer. Milovali se v kuchyni, ve vaně i v přírodě, Renatě se začal otevírat úplně jiný pohled na svět. Dřív pro ni existoval jen úspěch v práci, teď, když ji dvakrát po sobě ztratila, zjistila, že se jí vlastně ulevilo. Vypětí bylo takové, že vlastně neměla čas vůbec na nic. Na sebe, kamarády, záliby ani lásku. Na kariéru samozřejmě nerezignovala a práci intenzívně hledá. Jen se nezhroutila a zjistila, že díky endorfinům vyplavovaným do krve díky milostné slasti vlastně překonala to nejhorší období.

„Znám páry, kde ten, co přišel o práci,se složil. Ztratil sebevědomí, radost ze života i ze sexu a upadl do deprese. Ale stejně tak znám dvojice, které z této situace vytěžily více času na sebe, na sex i společné chvíle. Jejich vztah se tím velice utužil. Záleží na povaze každého jedince, jak bude na takovou událost, jakou je ztráta zaměstnání, reagovat,“ řekl pro MF Dnes psycholog Slavomil Hubálek.

Ke které skupině patříte vy? Ubíjí ve vás stres touhu po milování, nebo naopak?