Jako poslední, deváté dítě přišla na svět v Buckinghamském paláci princezna Beatrix (1857-1944). Ta si svého dětství příliš neužila. Když jí byly čtyři roky, nečekaně zemřel, údajně na břišní tyfus, její otec princ Albert. Ten všechny své děti nesmírně miloval a na rozdíl od královny Viktorie se jim také všemožně věnoval. Každý den je probouzel i uspával. Jeho smrtí víceméně skončilo dětství princezny Beatrix.

be.jpg
Foto: Malá princezna Beatrix
Richard Lauchert, Public domain, via Wikimedia Commons

Královnu Viktorii ztráta teprve dvaačtyřicetiletého manžela totálně zdrtila. Černé vdovské šaty už nikdy neodložila. Neskutečně truchlila, přestala komunikovat, na delší dobu se stáhla z veřejného života a prakticky se do konce svého života s Albertovým odchodem nedokázala vyrovnat. Albertův pokoj nechala v původním stavu, jako by stále žil. Každé ráno sloužící vyměňovali vodu v umyvadle a přinášeli čisté oblečení. Sklenice, z níž princ naposledy zapíjel lék, zůstala na nočním stolku vedle postele. A to dlouhých čtyřicet let!

chi.jpg
Foto: Pět královských dcer: Alice, Helena, Beatrix, Viktorie a Luisa
William Bambridge, Public domain, via Wikimedia Commons

Ze všech svých dětí vzala Viktorie na milost jen dceru Alici a právě nejmladší Beatrix. Alice, která byla o 14 let starší než Beatrix, se ale zanedlouho provdala. Sňatek byl totiž domluven ještě za Albertova života, a tak matku brzy k jejímu žalu opustila. O to více se královna upnula k nejmladší Beatrix. Říkala jí „baby“ a dovolovala jí to, o čem se ostatním sourozencům ani nesnilo. Ovšem až tak nezištně to nedělala!

Princess-Beatrice-1868.jpg
Foto: Princezna Beatrix v roce 1868
Royal Photographers W & D Downey, Public domain, via Wikimedia Commons

Umínila si, že s ní její holčička zůstane až do konce života a očekávala dcerčinu bezmeznou oddanost. A myslela to vážně! Veškeré případné dceřiny nápadníky předem odmítala. Beatrix se například zalíbil Eugen Louis, jediný syn bývalého císaře Napoleona III. Eugen po otcově nucené abdikaci studoval v Anglii vojenskou akademii a toužil udělat vojenskou kariéru. Přes matčin nesouhlas (Napoleon III. mezitím v Anglii zemřel) se vypravil do jižní Afriky, kde na straně Britů bojoval v britsko-zulské válce. Po krátké době přišla smutná zpráva, že byl v boji zabit kmenem Zulů. Ten tedy jako ženich Viktoriiny plány neohrozil.

620bad57c42dablobid0.jpg
Foto: Se svým budoucím manželem princem Henrym z Battenbergu
Carl Backofen, Public domain, via Wikimedia Commons

Zájem o Beatrix projevil i její švagr Ludvík Hesenský, to když nečekaně zemřela jeho žena Alice, starší sestra Beatrix. Toto ale britské zákony nepovolovaly. Pak se Beatrix zamilovala do hesenského prince Henryho z Battenbergu. Viktorie šílela a sedm měsíců s Beatrix nepromluvila. Nakonec dala po roce dceři svolení, ovšem ta jí musela slíbit, že budou s manželem žít v Anglii a že jí budou plně k dispozici.

Princess-Beatrice-in-her-wedding-dress.jpg
Foto: Princezna Beatrix ve svatebních šatech v červnu 1885
Hughes and Mullins, Public domain, via Wikimedia Commons

Manželům se narodily tři synové a dcera, která byla známá jako španělská královna Ena. Právě Ena zdědila po matce a babičce hemofilii a přenesla ji na své syny. Po deseti letech manželství se Henry z Battenbergu nakazil při britské expedici tyfovou horečkou a v Africe zemřel. Po jeho smrti v roce 1896 už tedy měla konečně královna Viktorie svou nejmladší dceru jen sama pro sebe

Princess-Beatrice-mourning-with-Queen-Victoria.jpg
Foto: Se svou matkou, královnou Viktorií
W. & D. Downey (photograph)Peter symonds (colourization), CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Zdroje info: Lucy Worsley: Královna Viktorie: Dcera, manželka, matka a vdova, 2021
Martina Winkelhoferová: Evropské panovnické rody, 2016
Historická červená knihovna 2016

Na našem webu jste si mohli přečíst: