Generace jejich babiček a maminek o tom příliš nepřemýšlela. Po svatbě si vzaly mužovo příjmení a tečka. Tak to prostě je, tak se to patří. V dnešní době ale stále častěji potkáváme nevěsty, které se svého příjmení odmítají vzdát. Maximálně si k němu to vyvdané přidají, aby se neřeklo. Lenka je na to své jaksepatří hrdá a odmítá se ho vzdát. Říká, že si váží své rodiny, a nechce se jí oficiálně zříct jen proto, že se provdá.
„Naprosto mi vyhovuje, jak se jmenuji. Celý život se tak představuji a najednou mám být během jediného obřadu někdo úplně jiný? Jen se nad tím zamyslete! Připadá mi fakt na hlavu, že ještě v dnešní době funguje tenhle systém, v němž si muž ženu přivlastňuje. Přece nejsem jeho majetek, který si oštítkuje. Když mě tedy Ondřej požádal o ruku, a já na to kývla, hned jsem se mu se svým postojem svěřila. Bylo na něm znát překvapení, zásadně proti rozhodně nebyl,“ svěřuje se Lenka s tím, že teď ovšem otočil.
„Oznámil mi, že buď si ho vezmu i s jeho příjmením, nebo žádná svatba nebude. To se zcela jistě svěřil své matince, a ta zasáhla. Já ale na svatbě trvám. Ne snad z nějaké touhy po romantickém obřadu a šlehačkových šatičkách, ale kvůli právní ochraně našeho svazku,“ má jasno mladá snoubenka.
Vhodným kompromisem by se mohla jevit kombinace dvou příjmení, jak tomu běžně bývá. Jenže ani to jí není po chuti. „Oba máme hrozně dlouhá příjemní, takž si vůbec nedovedu představit, všude se takhle uvádět. Vždyť bych se ani nevešla do kolonek na formulářích!“ kroutí hlavou Lenka a dál si vede svou. Příjmení se nevzdá a basta! Jen neví, jak o svém názoru přesvědčí i nastávajícího muže.
Čtěte také:
- Požádala byste partnera o ruku? Tyhle ženy to udělaly!
- Několik citátů o manželství pro optimisty i realisty
Nový komentář
Komentáře
Dá se říct, že mam stejnej postoj jako Lenka. Moje vlastní příjmení je pro mě důležitý, považuju ho za součást svojí identity, odkaz mýho táty a nechápu, proč bych se měla jmenovat jinak. Mám pocit, že už bych to pak nebyla já. Kdyby to partner nechápal, holt svatba nebude, v tomhle bych v žádným případě neustoupila. Jméno JE důležitý, žádná maličkost ani truc, jak tu některé píšou...
pokud by se manžel jmenoval Srala, Řitka, Píča nebo tak nějak, tak bych si nechala svoje příjmení, ale jinak je to jenom z trucu...nic jiného v tom nevidím...
Podle mě je to pseudoproblém. Prostě je to tradice, že si žena bere mužovo jméno. Neznamená to, že by mu tím patřila, přece. Já jsem se těšila, že se budu jmenovat po svém muži, protože jsem ho milovala a chtěla jsem tím dát najevo, že patříme k sobě, že jsme svoji.
Proč by to měla být automatika? Aby se řeklo "jo, tahle je moje" ...
Nabízí se možnost, že by si uvedený mladý pán vzal příjmení své ženy. Zase to tak neobvyklé není.
Budou tvořit rodinu, měli by mít jedno příjmení, nevidím důvod proč ne po partnerovi, celkem běžná záležitost, když se nedohodnout na takové maličkosti, tak jak budou řešit skutečné problémy později.
Mně přijde vcelku normální převzít příjmení po manželovi a s tímto "útočným" postojem se setkávám prvně a jsem docela i v šoku
to už je ohraná písnička, to už tu bylo tolikrát, ach jo:-((
Já bych řekla, že to pro chlapa musí být hrozná potupa, když ženská odmítne nosit jeho příjmení. Musí ho to hrozně mrzet.
Máte se rádi? Jste tvrdohlaví? Vy se jistě dohodnete.
Rozejít se.
Myslím, ze to nemá reseni a měli by se rozejít.
tenhle názor mi zavání furiantstvím a zdůvodnění už vůbec nechápu