„Celé těhotenství jsem se modlila, abych mohla po porodu kojit. Myslím, že je to to nejcennější, co může maminka svému dítěti dát. Samozřejmě když nepočítám to, že ho přivede na svět. Naštěstí nebyl žádný problém a malá se přisála už na porodním sále. Od té doby ji kojím až doteď, kdy jsou jí tři roky. A to je právě ten kámen úrazu,“ říká Renata, která si za svým rozhodnutím sice stojí, ale raději si ho nechává pro sebe. Co ji k tomu vede?
5a33cedc30f9aobrazek.jpg

„Dobře vím, jak většina maminek na kojení dětí ve vyšším věku nahlíží. Připadá jim to divné, zbytečné a jak se některé mé kamarádky vyjádřily, tak i úchylné. Podle mého názoru to ale říkají hlavně proto, aby samy sebe ospravedlnily, že tak dlouho nekojily. Ať už proto, že neměly mléko, nebo že byly prostě jen pohodlné. Neberu jim to, je to jejich věc. Zároveň ale netoužím po tom, aby mě kritizovaly, pomlouvaly a dívaly se na mě skrz prsty. To je ten důvod, proč před nimi na toto téma raději mlčím a kojím někde v ústraní, tajně,“ přiznává Renata, které zatloukání někdy komplikuje život.

„Občas je náročné utajit to. Zvláště když si dcera vzpomene, že by se ráda napila ve chvíli, kdy jsme třeba někde v herničce nebo na návštěvě. Máme ale domluvený signál a já ji vždycky vezmu jako na záchod. Možná je to uhozené, ale mně to takhle vyhovuje mnohem víc, než sledovat odsuzující pohledy ostatních,“ dodává Renata.

Co na to odborník?

Má smysl kojit dítě v tomto věku a nemůže je to naopak nějak psychicky poznamenat? Na to jsme se zeptali Lucie Kalafutové, laktační poradkyně a odbornice na sociální pedagogikou a psychologií:

Kojení dítěte staršího dvou let určitě dítěti nemůže způsobit žádnou psychickou újmu. Mnoho dětí v tomto již nemá potřebu a zájem o kojení. Pokud však dítě prso stále vyžaduje a maminka chce dále kojit, tak se jedná o jistou formu symbiózy. Kojení je pro dítě v každém případě prospěšné z imunologického a výživového hlediska. Mateřské mléko obsahuje jedinečné prvky a živé buňky. Je to takový koktejl namíchaný z aminokyselin, vitamínů a minerálů atd. Otázkou je prospěšnost kojení pro matku. Důležitá je správná životospráva.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje kojit výhradně do 6. měsíce věku kojence a poté s příkrmy do 2 let i více let. Podle mých zkušeností je optimální doba kojení cca 12 měsíců. V této době se dítě již začíná osamostatňovat a rozvíjet se po stránce pohybové (první krůčky) a komunikační (první slůvka). Je zcela na individuálním a často i intuitivním rozhodnutí každé ženy, zda bude své batole kojit. Nelze stanovit konkrétní věk, kdy je či není kojení vhodné. Někdy je opravdu problematické dítě odstavit. Určitě by to mělo být pozvolné a nenásilné.

Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Uložit