profimedia-0671385002.jpg

Foto: Profimedia

Jedním z důvodů je přezdívka Irska – The Emerald Isle (Smaragdový ostrov). Říká se mu tak díky jeho zvlněným kopcům a zeleným údolím – minimálně ve čtyřiceti odstínech. Svou roli sehrál i zelený pruh na irské vlajce. Tradičně zelená představuje irské katolíky, oranžová protestantské obyvatelstvo a bílá uprostřed symbolizuje mír mezi oběma náboženstvími. Tím ale náboženská symbolika nekončí. Má se za to, že svatý Patrik používal zelené trojlístky, aby učil lidi o svaté Trojici (Otec, Syn a Duch svatý), což je dalším důvodem, proč je zelená v tento den tak důležitou barvou.

Samozřejmě nemůžeme mluvit o Dni svatého Patrika, aniž bychom nezmínili skřítky. Kdysi se o těchto zlomyslných chlapících říkalo, že nosí červené a zlaté bundy se špičatými červenými klobouky. Nyní je jen zřídka vidíme v něčem jiném než v zelené. Legenda praví, že štípou každého, kdo na sobě nemá jejich oblíbenou barvu. Už to je dostatečný důvod vzít si na Den svatého Patrika alespoň zelené ponožky.

elfff.jpg

Foto: Shutterstock

Ne vždy ale bylo vše zelené. První vyobrazení svatého Patrika ukazují, že nosil modrou barvu a oficiální barvou Řádu svatého Patrika, který je součástí irského rytířství, byla nebesky modrá známá jako „modrá sv. Patrika“. Zelená se na Den. Sv. Patrika začala používat během irského povstání v roce 1798, kdy se jetel stal symbolem nacionalismu a „nošení zelené“ na klopách se stalo běžnou praxí. Zelená se brzy rozšířila i do uniforem. Tato evoluce v kombinaci s myšlenkou irských svěžích zelených polí nakonec učinila modrou minulostí.

V důsledku války v Evropě však letos nebude Den svatého Patrika tak zelený jako obvykle. Jiné barvy mají symbolickou prioritu a je zřejmé proč. Oslavná prohlášení o národní hrdosti mohou být vnímána jako nudná a nesourodá, když je bombardována jiná země. Takže 13. ročník Global Greening – rozsvícení stovek památek a míst po celém světě v zelené barvě – byl pozastaven.

Irský předseda vlády Micheál Martin požádal irské velvyslanectví, aby podpořilo zúčastněné památky, aby byly místo toho nasvíceny modrou a žlutou barvou Ukrajiny. Stavby jako italská šikmá věž v Pise a socha Krista Spasitele v Brazílii, které byly v minulých letech u příležitosti Dne sv. Patrika nasvíceny zeleným světlem, se nyní pravděpodobně zbarví do modré a žluté, tedy do barev ukrajinské vlajky.

profimedia-0187501297.jpg

Foto: Profimedia

Irské Ministerstvo zahraničních věcí zveřejnilo video ke Dni svatého Patrika na znamení „solidarity Irska s Ukrajinou“. Speciální „video pozdrav z Irska do světa ke dni svatého Patrika“ ukazuje scény irské nezávislosti, přes členství v EU a humanitární práci až po videa z války na Ukrajině a protestů v Irsku. Končí obrazem vládních budov v Dublinu rozsvícených modro-žlutě se slovy: „V tento den, Den svatého Patrika, je Irsko solidární s lidmi na Ukrajině a lidmi všude v krizi. Dnes na vás myslíme.“

„Kromě vyjádření podpory Irska ukrajinskému lidu je hlavním poselstvím letošního svátku svatého Patrika, že se Irsko znovu otevírá. Náš mezinárodní program je zaměřen na téma obnovy spojení a podpory našich komunit po celém světě, přičemž uznává význam globální irské diaspory,“ uvádí ve svém prohlášení mnistesrtvo.

Zdroje: The Times, Irish Tims, Irish Times 2TIME, Smithsonian Magazine, Irish Central