nepomuk

Hádejte, kolik je v Čechách míst, které se pyšní jménem Svatý Jan? Usnadním vám hledání, udělala jsem to za vás, protože mě samotnou to zajímalo. Došla jsem k číslu sedm. Pět obcí a dva vrchy. Řekla jsem si, že by nebylo špatné je zmapovat. Dnes vás zvu na výlet do Svatého Jana na Sedlčansku.

Svatý Jan v okrese Příbram jsme navštívili v rámci našeho výletu po Sedlčansku. Jistě se mnou budete souhlasit, že v Čechách je všude krásně, ale tenhle nádherně zvlněný kraj je mému srdci přece jen nejbližší. Kdyby se mě někdo zeptal, který kout naší zemičky nejlépe vystihuje slova písně „Čechy krásné, Čechy mé…“, bylo by to určitě Sedlčansko. A když se na něj podíváte pěkně z kopečku, musí se vám vybavit scéna kochajícího se pana doktora v podání Rudolfa Hrušínského, z filmu Jiřího Menzela „Vesničko má středisková“.

Mezi Jiřím Menzelem a Svatým Janem by se dala najít ještě jedna souvislost. Na místním hřbitůvku pod kostelem Sv. Jana Nepomuckého se natáčela scéna pohřbu z filmu Na samotě u lesa.

Od té doby se tady skoro nic nezměnilo. Malinká vesnička s pár obyvateli dýchá zvláštní pohodou a klidem. Dozvěděla jsem se, že vznikla poměrně „nedávno“. Ještě začátkem 18. století prý tady byly jen lesy a barokní poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého.

A právě kostel, svítící už zdaleka, nás přilákal k tomuto nádhernému místu, které stojí za to navštívit. Nejen kvůli kostelíku samotnému, ale hlavně kvůli nádhernému výhledu.

Tady si uvědomíte, jak je u nás krásně. Když budete mít štěstí a vysvitne slunce, máte celý kraj jako na dlani a nebude se vám chtít odejít.

Čtěte také:

Reklama