Minulou sobotu se vyčasilo, a tak jsme vyjeli na kratší výlet. Jeli jsme směrem na Plzeň a zaparkovali ve vesnici Hostim.
Tam kdysi řádil major Huňáček, velitel SNB, velký lovec trampů. Poblíž je totiž romantická krajina kaňonů i krásný lom Alkazar.

 

Odtud jsme se vydali pěšky do Svatého Jana pod Skalou.
Leží v hlubokém kaňonu potoka Loděnice (Kačáku) pod mohutným vápencovým bradlem Skály.

Obec se jmenuje podle poustevníka Ivana (Jana), syna chorvatského knížete Gostimysla.
Ten se někdy kolem r. 880 n. l.  usadil v jeskyni u pramenu vody.
Podle legendy tu žil celých 42 let a setkal se zde i s knížetem Bořivojem, který z nedalekého Tetína sem jezdil na lovy. 
Kaplička, vybudovaná po jeho smrti u jeskyně, se stala uctívaným poutním místem. 
V 11. století tu benediktini založili klášter, který patřil k Ostrovu u Davle. 
Klášter byl pobořen za 30leté války, koncem 17. stol. byl vybudován kostel sv. Jana Křtitele. Klášter byl za josefínských reforem zrušen.

Potom zde byly lázně, učitelský ústav a věznice.

Proti klášteru šikmo je výborná restaurace, kde jsme nalezli na jídelním lístku úžasnou pochoutku – chléb se sádlem a cibulí.

Ve skále pod kostelem jsou tři travertinové jeskyně, z nichž vytéká Ivanův pramen, jehož voda byla považovaná za léčivou.

Z vrcholu skály je krásný výhled po okolí.

 

Dále můžete navštívit Koněpruské  jeskyně s dílnou penězokazců, nebo se můžete vydat na Karlštejn, popřípadě jako my, podívat se na bájný Tetín.

Od 9. století tu bylo známé slovanské hradiště, později knížecí dvorec, ve kterém byla r. 921 zavražděna kněžna Ludmila.
Později tu byl gotický hrad, ale ten nepřežil husitské války.
Větší část zřícenin pohltil v 19. století lom, dochoval se jen zbytek věžovité brány, fragmenty zdiva paláce a hradeb a hluboký příkop.

Je tu krásný výhled k Berounce a do Tetínské rokle.

Uprostřed obce je barokní zámeček a 3 starobylé kostely.

Celé okolí není příliš navštěvované, jsou tam dobře značené okruhy, ale je to pro zdatnější turisty, než jsem já, a doporučuji vhodnou obuv.

   
Reklama