Zveme Vás na Svatojánské slavnosti NAVALIS, které se konají dnes, ve čtvrtek 15. května 2014, v předvečer svátku Jana Nepomuckého. Slavnosti, které jsou jedinečnou podívanou k uctění památky národního světce, „Pražana“ a mezinárodního patrona všech lidí „od vody“, se letos konají již po šesté.

Záštitu nad slavnostmi mimo jiné převzali ministr kultury ČR Daniel Herman, předseda České komise pro UNESCO Petr Gazdík a arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka. Pražské slavnosti se letos propojí s kostelem Navštívení Panny Marie ve Skokách u Žlutic, poutním místem, jemuž se kdysi přezdívalo „české Lourdy“. „Tradici Svatojánských slavností Navalis jsme rádi obnovili. Snažíme se je přiblížit široké veřejnosti, proto je na uvedený program vstup zdarma,“ uvádí Zdeněk Bergman, ředitel pořádající společnosti Pražské Benátky s.r.o.

Slavnosti

Program začne v 18 hodin slavnostní mší v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava na Pražském hradě. Poté bude od 19 hodin následovat Svatojánské procesí z katedrály na Karlův most. Za zpěvu litanií a hrou na mobilní varhany bude nesen ke sv. Janu Nepomuckému již tradičně relikviář s ostatky světce. Procesí se na Karlově mostě krátce zastaví u sochy Jana Nepomuckého. Poté následuje ve 20.15 bohoslužba v kostele sv. Františka z Assisi na pražském Křížovnickém náměstí.  

Celá slavnost vyvrcholí velkolepým programem na Vltavě u Karlova mostu, kdy od 20 hodin proběhne regata dračích a historických lodí o Pohár sv. Jana Nepomuckého. Poté pětice členů České otužilecké unie s hořícími pochodněmi vyplave z míst, kde byl světec shozen do řeky. Podle legendy se pět zářivých hvězd objevilo na hladině, když se jeho tělo dotklo hladiny.

Návštěvníci Prahy mohou přímo z Karlova mostu od 21hodin sledovat barokní koncert na pontonech na hladině Vltavy. Vystoupí soubor Capella Regia Praha, Jiří Stivín, dětský sbor Karolíny Ruppert a komorní soubor Ritolnello. Koncert uvádějí převor břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek a moderátorka Českého rozhlasu - Radiožurnál Lucie Výborná.

Na závěr koncertu cca ve 22 hodin rozsvítí oblohu ohnivá show skupiny Pa-li-Tchi.   

Více informací na:

Reklama