Barokní PrahaPražané i návštěvníci hlavního města mohou v následujících dnech navštívit oslavy, které pod názvem Sláva barokní Prahy – Svatojánské Navalis pořádá město Praha a Muzeum Karlova mostu ve spolupráci s Rytířským řádem křížovníků s červenou hvězdou.

Zdeněk Bergman, převozník pražský a ředitel Muzea Karlova mostu předeslal, že oslavy začnou v pátek v podvečer, v 18 hodin, slavnostní mší v katedrále svatého Víta, kterou bude sloužit kardinál Miloslav Vlk. Ihned poté bude následovat procesí, které vyvrcholí požehnáním mřížky na místě, odkud byl svatý Jan Nepomucký svržen do Vltavy.

Sv. Jan NepomuckýSamotné oslavy Navalis vypuknou ve 21.00 hodin a podle Bergmana půjde o „největší vodní barokní slavnosti v novodobé historii Prahy“. Současně bude v Muzeu Karlova mostu na Křižovnickém náměstí otevřena výstava Svatý na mostě, která má veřejnosti přiblížit život českého světce, u příležitosti 280 let od jeho svatořečení.

U Karlova mostu na vltavském břehu vyrostlo podium, kde se zároveň s bohoslužbou v 18.00 hodin rozezní také barokní hudba orchestru Františka Xavera Thuryho. Mezi jednotlivými kusy přiblíží převor břevnovského kláštera v Praze Prokop Petr Siostrzonek význam světce Jana Nepomuckého.

Oslavy okoření na Vltavu spuštěné gondoly, mezi nimiž se mohou lidé pokochat pohledem na nejdelší gondolu na světě, zvanou Quatordesona. Jak uvedl Zdeněk Bergman, podle dobové ikonografie totiž vyšlo najevo, že původní vltavské barokní lodě byly velice podobné gondolám, dokonce se do podoby gondol zdobily a v případě svatojánských Navalis byly osazeny sochou Jana Nepomuckého.

Reklama