Naši předkové věřili, že noc z 23. na 24. června je doslova magická a nesmělo proto chybět mnoho rituálů a tradic. Velká síla se přikládala ohňům, které se večer a v noci zapalovaly. Následně se kolem nich tančilo nebo se plameny přeskakovaly. Páru mělo společné přeskočení zajistit trvalý vztah. Ohni se také připisovala očistná moc.  

shutterstock-514149277.jpg
Foto: Shutterstock

Na své si tuto noc přišla i děvčata toužící po lásce. Během Svatojánské noci se trhalo devatero kvítí – kopretina, růže, smolnička, chrpa, mateřídouška, fialka, zvonek, čičmundíček (netřesk) a rozchodníček. Natrhané květiny si dívky následně vkládaly pod polštář a během snění se jim vyjevil obličej jejich budoucí lásky.

Se sběrem bylin je spojená i další tradice, a to výroba zdravého nápoje. Nasbírala se do něj kopřiva, jetel, listy ořešáku, jitrocel, řebříček, sedmikrásky, přeslička, květ měsíčku a listy pampelišky. Tato směs se zalila litrem vařící vody, nechala se deset minut louhovat, přecedila se a podávala jako čaj. Celkově mají bylinky natrhané o Svatojánské noci největší moc. Musíte je ale sbírat s pokorou a za naprostého mlčení.

Třezalka ochrání váš domov od všeho zlého. Stačí ji natrhat právě dnes v noci a následně její šťávou potřít práh domu. Všechno zlé by se mělo následující rok vašemu příbytku vyhýbat.

Pokud se večer a v noci budete toulat po venku, dejte si pozor na louky a bažiny, kde se prohánějí bludičky a lesní panny. V klidu můžete být v případě, že máte dobré srdce. To se pak můžete pokochat jejich tancem. Jestliže jste ale závistivá a zlá, pravděpodobně si vás pěkně podají.

Kam můžete letos vyrazit oslavit Svatojánskou noc?

  • 23. června: Svatojánská noc na Michalově statku v obci Pohleď, Světlá nad Sázavou, od 21:00
  • 23. června: Svatojánská noc – večerní prohlídky pražské Invalidovny, od 19:00 a od 20:00
  • 24. června: Svatojánské slavnosti v Levandulovém údolí, Chodouň, od 15:00 do 20:00

Reklama