Vánoční období je často spojeno s vyšším příjmem kalorických potravin a alkoholu, což představuje pro játra značnou výzvu. Játra jsou sice jedinečná svou schopností regenerace, ale pokud jsou opakovaně vystavena nadměrné zátěži, může dojít k jejich nevratnému poškození. Kromě zmiňovaného alkoholu jim škodí právě i tučná a těžce stravitelná jídla, které jsou během svátku neustále po ruce.

45f92176c2501-blobid0.jpg

Skrytá hrozba nezdravého životního stylu

Tyto faktory pak mohou vést k hromadění tuku v játrech a narušení jejich funkce, což zvyšuje riziko vzniku ztukovatění jater spojeného s metabolickou dysfunkcí (tzv. MASLD). To dnes patří mezi nejčastější chronická jaterní onemocnění a postihuje více než 30 % dospělé populace na celém světě.1 Toto onemocnění je právě velmi úzce spojeno s nezdravým životním stylem, který zahrnuje nadměrný příjem kalorických potravin a nedostatek pohybu. „Nadměrná konzumace alkoholu a tučných jídel může vést k hromadění tuku v jaterních buňkách. Tento stav pak může být počátečním krokem k závažnějším onemocněním, jako je zánět jater neboli steatohepatitida, která může v nejhorším případě vést až k cirhóze,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Michal Lazák a dodává: „Onemocnění je nebezpečné zejména v tom, že dlouho probíhá bez příznaků a nemocný nemusí zpočátku pociťovat žádné specifické potíže. Nejčastější příznaky, jako je ztráta chuti k jídlu, únava nebo tlak v pravém podžebří, se mohou projevit až ve fázi, kdy je onemocnění již pokročilé a játra už mohou být nevratně poškozena.

Jak o svátcích nezatížit játra a užít si pohodu

Jak tedy svá játra během svátků chránit? Klíčová je střídmost – tedy užívat si, ale s rozumem. Místo toho, abyste cukroví jedli bez rozmyslu po celý den, si zkuste vychutnat pár kousků v konkrétní čas, třeba odpoledne ke kávě. U štědrovečerního bramborového salátu můžete vyzkoušet 3009c4dff8732-obrazek.jpglehčí variantu, například se zakysanou smetanou nebo jogurtem místo majonézy. A co se týče smažených řízků či kapra, místo smažení ve vysoké vrstvě rozpuštěného sádla je vhodnější použít kvalitní olej ve střídmější míře nebo zkusit pečení v troubě – pokrm bude křupavý a játra méně zatížená. Alkohol konzumujte s mírou, a pokud je to možné, nahrazujte ho neslazenými nealkoholickými nápoji, jako jsou bylinné čaje nebo voda s citronem, které tělu pomohou s detoxikací. „Pokud játra zatěžujeme jen s mírou, mají dostatek času na regeneraci, což je pro jejich dlouhodobou funkčnost klíčové,“ připomíná MUDr. Lazák.

Dalším zásadním faktorem je pohyb. I v zimních měsících můžete zařadit procházky nebo lehčí cvičení, které podpoří metabolismus a pomůže tělu lépe zpracovat sváteční kalorie. Pohyb také prospívá cirkulaci krve a dává játrům více energie na regeneraci. A pokud pociťujete příznaky, které by mohly souviset s postižením jater (ztráta chuti k jídlu, únava nebo tlak v pravém podžebří), můžete zvážit užívání přípravků na podporu jater. Regeneraci jaterních buněk podpoří například esenciální fosfolipidy, které pomáhají obnovit strukturu jejich buněčných membrán. Obsahuje je volně dostupný lék Essentiale® 300 mg. Esenciální fosfolipidy v něm obsažené jsou podobné těm, jež se přirozeně vyskytují v játrech. Pomáhají regenerovat i chránit jaterní buňky před poškozením. Essentiale® 300 mg mohou užívat dospělí i děti od 12 let s hmotností alespoň 43 kg. Doporučuje se užívat 2 tobolky 3× denně po dobu alespoň 1–3 měsíců.

cc6b70d454470-obrazek.jpg

Essentiale® 300 mg tvrdé tobolky je volně prodejný lék k vnitřnímu užití. Obsahuje phospholipida sojae praeparata. Čtěte pozorně příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

TÉMATA:
ESSENTIALE