Ve skutečnosti přísluší tento den třem významným okamžikům - zjevení se Krista pohanům v osobách tří králů, Ježíšově křtu v Jordáně a proměnění vody ve víno na svatbě v Káni. I když se zbylé dvě události z moderní mešní liturgie v podstatě vytratily, nelze je zcela opominout - spolu s klaněním se mudrců tvoří totiž tři velké počátky.
V příběhu o klanění králů se poprvé plně projevuje, že spása je určena všem - i pohanům. Vždyť jsou to právě oni, kdo na základě svých vlastních metod a cest, na základě astrologie, poznali, že se narodil král králů a přišli mu vzdát čest, zatímco významní z izraelského lidu Ježíše odmítají a Herodes se ho dokonce pokusí zabít. Přesto však tři králové přichází svým způsobem pozdě - před nimi už se Ježíšovi poklonili pasáčci, které svolali andělé. Někteří vykladači tak v tomto příběhu vidí další důkaz toho, že prostí předejdou moudré a učené do království nebeského, že sice i intelektuálním úsilím lze nakonec dojít poznání Boha, ale že cesta srdce je rychlejší a přímější.
Křest v Jordáně je počátkem Ježíšova kázání a zároveň je opět jakýmsi zjevením - Jan poznává v Ježíšovi toho, který má přijít po něm, toho, který bude křtít Duchem. I svatba v Káni je vlastně událostí počátku a zjevení - je prvním Ježíšovým zázrakem a je příznačné, že ho koná nikoliv že by sám chtěl, ale na přímluvu své matky.
Stařec, muž a mladík
Samotným třem králům byla později, především ve středověku, přisouzena bohatá symbolika. Zobrazovali tři fáze lidského života - jeden byl mladý, druhý v plném rozpuku let, a ten poslední stařec. Mladý zároveň značil budoucnost. Stařec, který je obvykle na obrazech zobrazován jako aktivní, zrovna předávající dar, je pro krátký čas, který mu zbývá, než jeho vláda pomine, symbolem pomíjivé přítomnosti. Třetí z mudrců pak ve své plnosti symbolizuje minulost. Právě ten je většinou zobrazován snědý až černý, ne snad proto, že by byl mouřenínem, ale proto, že na jeho tváři leží stín smrti, které minulost patří. Tento výklad zároveň poukazuje na to, že Ježíš je pánem veškerého času - sám čas se mu klaní a vzdává mu hold v postavách tří králů. Mudrcové předávají Ježíšovi vzácné dary - kadidlo, myrhu a zlato, které ve středověké symbolice zastupují veškerá skupenství - i nad nimi je Kristus vládcem.
Pán žehnej tomuto domu
V den Zjevení Páně se tradičně označují domy požehnanou křídou. Na dveře, na veřeje či na stěny se nakreslí tři kříže a písmena C, M a B. Ta jsou také již tradičně, ale chybně interpretována jako připomínka jmen tří králů - Kašpar (latinsky Casparus), Melichar a Baltazar. Původně ovšem znamenala Christus mansionem benedicat - Pán žehnej tomuto domu. Latinská jména králů pochází až ze šestého století a také mají svůj význam - Casparus je „strážce pokladu“, Melchior znamená „můj král je světlo“ a Balthasar „ochraňuj můj život“.
Zároveň je tento svátek i posledním svátkem koledním - děti, převlečené za tři krále, obchází domy s koledou. Tento zvyk pěkně poukazuje ještě na jednu skutečnost - ač to byli tři králové, kteří přinesli Ježíšovi své dary, byli vlastně oni sami obdarováni - možností spatřit Spasitele.
Slavíte nějak Tři krále? Chodila jste jako dítě na koledu? A co Vaše děti? Značíte si svůj domov písmeny C, M a B? Věděla jste, co znamenají?
Nový komentář
Komentáře
pampeliškaII: Ne, viz článek
. Znamená to něco jiného...
Věnec mi na dveřích už značně opadává, hned ho jdu sklidit.
Na koledu jsem nechodila, děti zatím nemám a asi ani mít nebudu. Tři Krále nijak neslavíme.
Vánoce se u nás sklízí až až.Třeba až v únoru.Ale letos máme živí stromek tak to bude dřív.
Taky sklízím vánoční výzdobu a šlus...
Tak jsem právě přispěla na charitu
My to nedržíme
Dokud jsem bydlela v paneláku, tak to jaksi šlo mimo mě. Teď, bydlím na vesnici a tady je zvykem, že každý rok chodí děti v doprovodu dospělé osoby, zazpívají "My tři králové jdeme k vám..." a vybírají na charitu. Je to pěkná tradice.
Samík97: jak jsi na to přišla?
Zítra budou chodit u nás.
V paneláku by vypadalo C+M+B dost trapně
pastel.ka: Já zase dám spíš na děti a staré lidi.Zvířata by nás za chvíli sežrala.
vím, ale tady nikdo nechodí
na koledu jsem nechodila a co si vybavuju s tímto svátkem je to, jak u nás zvoní tři ani ne převlečení klučinové na papírku mají nějakou básničku, jež se snaží koktavě přelouskat. Mamka je radši vždy přeruší, je-li koktání příliš koktavé, dá jim nějakou tu korunu a pustí je o dům dál, ať to mají rychleji za sebou
jitkamarsalkova: jo tak ne, já si teď přečetla, že obcházejí od 2. do 12. ledna
jitkamarsalkova: a nebyli to nějací podvodníci? Tří králů je až zítra.
u nás už byli
zhruba sem o tom skoro vše věděla ale jinak mě to nebere
Aja: Myslím, že je to takto: Christus Mansionem Benedicat (je to v článku nahoře) - Kristus žehnej tomuto domu. Jo víte, jaké byly dary Tří králů? No přece zlato, kadidlo a myrha.
máme v domě letáček, v sobotu přijdou....jen si musím přečíst na co bude sbírka.Na charitativní sbírky nedám nic (tam ať se postará stát)na útulky pro zvířata dám klidně 500,-