Od 25. kislevu do 2. tevetu slaví Židé osmidenní svátek chanuka, připomínají si tak makabejské vítězství nad helenizovanými Syřany. Letos se podle našeho kalendáře první chanuková svíčka zapalovala 25. prosince, a slavit se bude až do 2. ledna.

Jak to bylo kdysi…
Když budeme hodně struční, tak současná chanuka je vlastně připomínkou slavného vítězství makabejských nad vojsky krále Antiocha IV. Tento panovník se snažil židovské obyvatelstvo pořečtit a zároveň jim zakazoval světit zvyky spojené s jejich náboženstvím. Slavný Jeruzalémský chrám byl za jeho vlády znesvěcen a připraven o své poklady, král zakázal obřízku a také slavení šabatu. Na odpor se postavil až kněz Matitjahu se svými syny, když se postavil do čela útoku proti vojákům. Potom museli uprchnout do hor a začali vlastně vést proti Antiochovi a jeho vojsku partyzánskou válku. Ve svém úsilí byli velmi úspěšní, a když zvítězili i proti několikanásobné přesile ve slavné bitvě u Bejt Cur, podařilo se jim vzápětí dobýt i Jeruzalém, osvobodit jej a začít s očistou chrámu. Když ale chtěli zapálit světla menory (sedmiramenný svícen), měli pro tento účel jen jeden džbánek olivového oleje označený pečetí velekněze. To by jim za normálních okolností stačilo jen na jeden den, příprava dalšího oleje trvá osm dní. Přesto Makabejští lampy menory naplnili, zapálili knoty a chrám znovu zasvětili. A podle legendy se stal se zázrak. Olej nevyhořel a vydržel po celých osm dní, dokud neměli čerstvý. A už napřesrok vyhlásili rabíni osmidenní svátek chanuka.

Víte, jak správně zapálit chanukový svícen?
Nejznámějším chanukovým předpisem je zapalování osmiramenného svícnu. Moderní menora už nemusí mít klasický tvar, jedinou podmínkou je, aby světla byla dostatečně daleko od sebe. Chanukia má osm ramen pro osm svíček v jedné řadě a jedno rameno oddělené pro pomocnou svíci zvanou "šamaš" (sluha). Zapalují se postupně a pouze prostřednictvím už zmiňované pomocné svíčky, nikoli zápalkou nebo zapalovačem. Obvykle se používají parafínové svíčky, ale někde se používá tradičnější verze svícnu s lampičkami naplněnými olivovým olejem. Podle tradice by se měl svícen umístit na dobře viditelném místě, aby prostřednictvím svého svitu symbolicky šířil poselství o víře…

Zábava nesmí chybět
Chanuka je svátek rodinný. Děti během něj dostávají dárky. Nadílka probíhá buď první či poslední den oslav, ale někdy dostávají menší dárky třeba každý večer. Rodiny se scházejí, zvou se přátelé, zpívá se a povídá. Hraje se oblíbená hra se sevivonem (dreidl, káča). Na něm jsou napsána čtyři hebrejská písmenka - nun, gimel, hej, šin. V překladu znamenající: „nes gadol haja šam " - “Veliký zázrak nastal tam”… Do banku vloží každý z hráčů desetník a postupně točí káčou. Komu padne nun (ništ, jidiš nic), má smůlu. O svůj vklad přišel a hraje další. Padne-li gimel, bere hráč celý bank (ganz, jidiš vše). Hej znamená jidiš halb, půlku banku a šin vyzývá k opakování pokusu (špíl, jidiš hraj).

Chanukové speciality
Chanuka má i svá typická jídla - sufganiot (koblihy) a levivot (latkes (jidiš), bramboráky). Podobné placky si Makabejští prý pekli na bojišti. Ze sýra, zeleniny nebo ovoce, protože brambory Židé ještě neznali. Obě jídla, jak vám hospodyňky jistě potvrdí, vyžadují mnoho oleje a olej patří k chanukovému příběhu.  

 
Reklama