Už vím, dám dopis na zrcadlo,
či do košíčku na šití,
však žel dosud mě nenapadlo,
co psát, jak dopis začíti.
Maminko moje milovaná...
...tak začíná svůj První dopis mamince Jaroslav Seifert.
Kde se ale vzal nápad slavit tento svátek?
Už v antickém Řecku byl slaven Den matek, který vzdával hold ženám jako stvořitelkám života. Kdy ho staří Řekové slavili, to se mi bohužel nepodařilo zjistit.
Další zprávy o "předchůdci" Svátku matek sahají do Anglie 16. století. Tehdy se tomuto dni říkalo Mateřská neděle (Neděle matek - Mothering Sunday) a slavil se na počest všech anglických matek v období zvaném Lent (tj. čtyřicetidenní postní období od Velikonoc).
V USA poprvé Den matek navrhla v roce 1872 Julia Ward Howeová a věnovala tento den míru.
Na sklonku 19. století se Anna Reevers Jarvisová z Philadelphie, matka 11 dětí, začala angažovat za práva matek. Když zemřela, pokračovala v jejím započatém úsilí její dcera Anna, která požádala pastora metodistické církve ve městě Grafton v Západní Virginii, aby vykonal zvláštní bohoslužbu na počest paní Jarvisové a všech matek světa.
V roce 1907 Anna Jarvisová (zemřela v r. 1948 bez prostředků a zcela opuštěná ve starobinci) zahájila kampaň za ustavení Dne matek jako národního svátku.
1908 - první oficiální oslava Dne Matek ve Philadelphiii.
1909 - k oslavám Dne matek se připojilo 45 států USA a další země z jiných kontinentů.
1914 - oslavy prvního národního Dne matek oficiálně vyhlásil tehdejší americký prezident Woodrow Wilson. Jako symbol poděkování matkám byla určena květina - karafiát, obvykle doprovázena vkusným papírovým přáníčkem.
Druhou květnovou neděli matky nepracovaly, nevařily, neuklízely. Všechno obstarávaly děti, které navíc maminky ochotně obsluhovaly. Dospělí posílali matkám pozdravy a blahopřání. Občané USA se zdobili květinou - bílou ten, kdo maminku už neměl, a červenou ti ostatní.
Do Československa přišel nápad slavit Den Matek kolem roku 1918, kdy zemi navštěvovalo hodně lidí z USA, mezi nimi i sociální pracovnice. Ideu šířila Čs. ochrana matek a dětí, Červený kříž, Sokol, Orel, katolické spolky.
Poprvé se u nás Den matek slavil v roce 1923.
"Maminku máme každý jen jednu a je jediná, která nás nesobecky milovala. Dětmi se cítíme ve dvou stejně jako ve čtyřiceti letech, proto půjdeme slavit pod heslem Hold matkám," tak začínala výzva v Českém slově z roku 1924. Noviny zvaly na oslavu do Stromovky, kde se konal jeden z prvních Dnů matek u nás
Nejvíce se o oslavu Dne matek v bývalém Československu zasloužila Alice Masaryková. Ostatně není divu, protože její otec T. G. Masaryk často na svou matku vzpomínal: "Matka na mne měla větší vliv než otec... Matka byla chytrá a moudrá... Matka byla zbožná. Ráda chodila do kostela, ale neměla k tomu kdy, protože musela dřít na rodinu..“
V komunistickém Československu a ostatních zemích sovětského bloku byly oslavy Dne matek nahrazeny oslavami Mezinárodního dne žen (8. březen).
1992 - znovu založená YWCA se rozhodla obnovit tradici Dne matek.
Matka, která vychovala a vypěstovala ve svých dětech ušlechtilé vlastnosti, zůstávala v minulosti často v pozadí a nepovšimnuta. Proto od samého zrodu tohoto svátku nikdo nepopíral, že by
Nejen v tento sváteční den bychom si měli připomenout úctu ke svým maminkám, k jejich každodenní neviditelné péči, snaze vytvářet dobré vztahy nejen mezi mužem a ženou, v rodině, v celé společnosti, a nezištné lásce, kterou v tomto přetechnizovaném světě tolik postrádáme.
více na http://home.tiscali.cz/denmatek
Nový komentář
Komentáře
Irka1:
Alin: Tak to nesouhlasím
V tomhle hodnota člověka fakt netkví. Ale tvoje pravda je tvoje pravda, já to vidím jinak.
Léthé: aninas
.
Tak řekne mi někdo ...kdo měl nakonec těch jedenáct čábátek?
Kdo, kam, dneska zase pujde?
Pochopila jsem z clanku, ze svatek matek, je druhou kvetnovou nedeli.
Budiz, omlouvam se, sypu si popel na hlavu, nepochopila jsem dva clanky a tri verze podobnych jmen.
Olka: tohle chápu,ale nechápu proč lidi kritizujou Den žen
hanika: Už jsem to tu psala loni, ale ještě jednou: Svátek matek není na to, aby si každá z nás uvědomila, jestli je nebo není matkou a podle toho jásala nebo smutnila. Ten je na to, abychom si všichni vzpomněli na SVOU maminku, a tu snad každý někdy měl. Není to tedy diskriminační svátek, kdo nemá maminku, aspoň na ni vzpomene, kdo má, popřeje.
omlouvám se za překlepy
Milé kritičky Irka1, tutik aj. článek byl potřeba rychla - včera bylo pozdě a tak jsem ho narychlo pouze upravila podle níže uvedeného zdroje.
Anna Reevers byla matkou anny, jak správně pochopila aninas
když se někomu nelíbí, že se inspiruje u svého otce viz Alice Masaryková a připadá mu to jako bla bla, je to jeho chápání, inu jo
ale přes všechny vaše výhrady doufám, že vám článek připomněl, abyste na své maminky nepozapomněly.
já už jí donesu kytičku na hřbitov
kdyz se v Cechach zacinalo se dnem matek, tak jsem vzdycky za mamkou nabehla s kytickou...jakoze k tomu jejimu svatku...kdyby to prozivala, tak aby se necitila odstrcena nebo ukrivdena a mamka mi rekla, ze je to ode me hezke, ale at si nedelam hlavu, protoze povazuje MDZ stejne jako svatek matek za uplnou hovadinu
toz ho u nas doma uspesne ignorujeme
sapita: spousta ´´komunistických ´´svátků vlastně ani nebyla komunistických.
.
já si taky myslím,že Den matek je fajn,ale asi všechny ženské si zaslouží mít svůj den ať jsou matky nebo nejsou.Spousta z nich mít děti nemůže a přesto dělá spoustu užitečnejch věcí a za to si taky občas to uznání zaslouží.
tutik: Irka1: holky, čtěte ten článek pořádně a neplácejte zbytečně - bez urážky
...
.
risina:
tutik: Není divu, že se o to zassloužila, protože pocházela z rodiny, kde se vzpomínalo na matku jednoho z rodičů - co je na tom divnýho? Naučila se od tatínka vážit si matky... - snad i té své.
a tohle:
"Nejvíce se o oslavu Dne matek v bývalém Československu zasloužila Alice Masaryková. Ostatně není divu, protože její otec T. G. Masaryk často na svou matku vzpomínal: "
...Alice byla dcera TGM a neni divu blabla, protoze TGM na svou matku casto vzpominal...????
Dva články o Dni matek jsou fakt moc... A tenhle se mi líbí víc, jsou tu fakta a není to tak jednostranně "americký".
sharonka: spatne - matka 11 deti je matkou Anny May.
Matka je Anna Reevers
Irka1: Ja teda vubec nevim, o co ti jde????
Na sklonku 19. století se Anna Reevers Jarvisová z Philadelphie, matka 11 dětí, začala angažovat za práva matek. Když zemřela, pokračovala v jejím započatém úsilí její dcera Anna.
Anna May Jarvis!