Začneme otázkami. Čím pro vás byla a je svatební kytice? Máte ji ještě doma schovanou? Vdáváte se letos a hledáte inspiraci?

 

Na letošním svatebním veletrhu pořádaném opět v pražském hotelu Diplomat předvedla svůj um květinová studia převážně z Prahy.

 

V tvorbě svatebních kytic nelze jednoznačně říci, jakým směrem se ubírají. Floristé, opravdu jim neříkejme prodavačky či prodavači v květinářstvích, spíše hledají, jakým novým způsobem, do jakého ještě neokoukaného tvaru „porovnat“ jednotlivá kvítka. Kromě práce se živými květinami, přichází na český trh absolutní novinka v možnosti zachování kytice, a nejen té svatební. Ale nepředbíhejme.

 

Místo kytice kabelku

Michaela Kolářová z firmy Harmonie květin předváděla svůj um v doprovodném programu svatebního veletrhu (viz fotoalbum). Kromě kulaté svatební kytice nabízí i (kyanid draselný)nápadité varianty této klasiky. Jejím hitem je tzv. glamelie – jediný květ vyskládaný z okvětních plátků. Tak může tato „kytice“ narůst do rozměru, případně i barevnosti, jak si přejete. Chcete-li opravdovou květinu, pak vám jako obměnu nabídne exotickou variantu.

Netradiční svatební kyticí je určitě koule zdobená kvítky ornitogala a kořeny kapradí. „Miluji ornitogalum a hodně tuto květinu doporučuji, má totiž krásná drobná kvítka a dlouho vydrží bez známek vadnutí, i měsíc,“ doprovází slovy svá aranžmá paní Kolářová. S touto květinovou vazbou budete určitě originální.

 

Květinová studia vymýšlejí pro nevěsty i jiné varianty než kytice. Takovým řešením může být i kabelka – například ve tvaru srdce. Jindy je možné vytvořit vazbu naznačující tvar košíčku – dva tři květy připevnit na dlouhé zelené listy trav stočené do kruhu. K tomu, aby floristé mohli vytvořit jen a jen tu vaši originální kytici, potřebují několik údajů: barvu šatů, jejich střih, účes, jaký v den D budete mít, zamýšlené barevné ladění celé svatby...  Neváhejte diskutovat, zeptat se jich na jejich názory – třeba vám vytvoří květinové psaníčko...

 

Nebojte se barev

Stánek květinového studia Manacor se trochu odlišuje od ostatních – jejich svatební kytice hýří barvami. Oceňuji, že i přes barevnost aranžmá, je zachována decentnost. „Utvořili jsme pro tento veletrh barevná aranžmá, chceme inspirovat lidi, aby se barev nebáli,“ říká Lucie Hejduková z Prahy a dodává: „Každá nevěsta je jiná, svatební den je hlavně její den D, ne její kamarádky či jejích příbuzných. Proto se snažíme vytvořit kytici jen a jen pro ni.“

 

 

 

Kytice květinového studia Manacor dotváří mnoho zajímavých, umně zakomponovaných doplňků: peříčka, měděné spirálky, špendlíky zakončené masivnějšími korálky, dekorativní šňůrky...

Paní Hejduková také prozrazuje budoucí trendy: „Zatím tomu náš trh není naladěn, ale za 3-5 let sem přijde trend svatebních kytic v pastelových barvách.  Kytice nevěsty i ostatních svatebčanů budou v odstínech jedné barvy, tedy přesněji v barevné stupnici jedné barvy. Tato aranžmá budou hodně doplněná zelení. Budou jednoduchá, a přece bohatá.“

 

Na obrázku je vidět hit tohoto roku – květinový polštářek na prstýnky. Ten - ať už květinový, nebo saténový ze svatebního salonu, důstojně nahradí tácek či nepovedené plastiky, které jsou často vidět ve svatebních síních.

 

A co ženich? A družičky...

 

Určitě nesmíme zapomenout na ženicha. Pánové svůj vzhled málokdy dotvářejí květinami. Klasickou variantou, která odlišuje ženicha od jiného svatebčana, je korsáž – teda jeden květ v klopě saka. Michael Aksam z květinového studia Floridoor nabízí efektní obměnu klasického květu – stonek omotaný barevnou stužkou na konci s ozdobným špendlíkem, čtvereček spletený z listů se spirálkami...  Michaela Kolářová nabízí ženichům kromě klasické korsáže i „kravatovou variaci“ – inspirujte se ve fotoalbu.

 

Pro družičky můžete zvolit košíčky s květinami a vlasy ozdobit věnečky z čerstvých květů. Maminkám můžete nechat vytvořit zmenšeniny nevěstiny svatební kytice, ovšem v jiném barevném provedení.

 

Co s výzdobou auta? Pokud nechcete klasickou panenku či kytici na přední kapotě, můžete si nechat vytvořit srdce – například z květiny zvané nevěstin závoj nebo z vypichovaných květů. I na kapotě auta se mohou vytvořit různá aranžmá – od pruhu se zelení, s několika květy, kopírující přední sklo, až po véčko, jdoucí od přední masky chladiče pod hranu přední kapoty.

Květiny mohou nápaditě zdobit i vaši svatební tabuli.


 

 

 

 

Tipy na závěr

  • Každá nevěsta je jiná – svatební kytice může být vytvořena i z umělých květů. Pokud se ji pak rozhodnete uchovat i pro dny příští, stačí ji jen osprchovat.
  • Určitě se ptejte, jak se zrovna ta vaše kytice drží. Můžete si vybrat tu nejkrásnější kytici s originální vazbou, ovšem nebudete-li vědět, jak se vaše kytice – pohodlně a elegantně a tak, aby vynikla a podtrhla celý váš vzhled – nese, můžete být z vaší volby nakonec nešťastná.
  • Pokud si chcete kytici uchovat, a zároveň chcete jednu podle tradice hodit do davu vdavekchtivých dam, nechte si udělat dvě.
  • Pozor na alergie – pokud trpíte alergií na pyl, volte takovou variantu kytice a výzdobu stolu – třeba ze zelených listů, která vám nezpůsobí nepříjemné zdravotní potíže.

 

 

Fotoalbum 3 - kytice - ZDE

 

Příště: Novinky na svatebním trhu

Reklama