Vybrat svatební kytici je „věda“ a pro každou budoucí nevěstu úkol nesnadný. Jak si správně vybrat, aby nás kytice nezastiňovala, šla dobře k našemu typu a střihu šatů? Poradí vám zkušené floristky.

Před časem jste si mohly na našich stránkách přečíst rozhovor s užitečnými radami, jak se starat o řezané květiny, aby nám co nejdéle dělaly radost - ZDE. Na závěr článku jsem vám slíbila, že se s floristkou Tamarou Kovacsovou  a její kolegyní Tatjanou Savkinou, specialistkou na svatební kytice, budeme věnovat svatbám. Plním slib a věřte, že povídání o svatební floristice bylo neméně zajímavé.

Každá z nás má (nebo už měla) představu o tom, jak by měla její svatební kytice vypadat. Ale ruku na srdce, jdeme na to správně? Existují nějaká pravidla, kterých bychom se měly držet? Jaké jsou trendy a hodí se každá kytka ke každému střihu šatů? Otázek se nabízí spousta, a dokud si nepopovídáte s floristkou, která svatebních kytic uvázala stovky, ne-li tisíce, máte pocit, že na tom nic není.

Ve skutečnosti je to docela zajímavá „věda“.

Představte si, že jsem budoucí nevěsta a obrátila jsem se na vaše studio, abyste mi uvázali svatební kytici. Co všechno potřebujete vědět?
Výběr kytice je velice individuální. Každá nevěsta je jiná a ke každému typu se hodí jiná kytice. Rozhoduje postava, výška, barva vlasů a samozřejmě střih a barva šatů. Čím víc informací dostaneme, tím lépe můžeme vyhovět jejím požadavkům.

No vidíte, tak to jste mě zaskočily hned na začátku. A to se navrhování šatů věnuji už hezkou řádku let. Tak jdeme k základním střihům, které jsou nejoblíbenější.

Typ „princezna“

Tyto šaty s korzetový živůtkem a širokou sukní s výztuží patří asi k neoblíbenějším. Jaká kytice se nejvíc hodí k těmto tvarově „opulentním“ šatům?

svatba

K těmto šatům bych doporučila styl „Vodopád“. Kytice je vertikálně řešená, takže opticky „protíná“ a zeštíhluje objem sukně. Základ kytice tvoří hlavice, z níž jsou na konstrukci z drátků naaranžované spíš drobnější květy protažené zelení. Celek působí jako převislý vodopád květů

Typ empír

Šaty střižené pod ňadry patří k dalším velmi rozšířeným typům svatebních šatů. Hodí se hlavně pro menší postavy.

svatba

K těmto šatům se hodí kytice, která s nimi tvarově koresponduje. Říká se jí žezlo a také se mu podobá. Kytici tvoří kopule s dlouhým pevným dříkem, který je pokračováním dlouhých stonků, nebo nastaven z drátů.  

Pouzdro

Šaty obepínající tělo, buď dole rozšířené, nebo rovné s rozparkem.

svatba

Tyto šaty bývají poměrně jednoduché, a proto je potřeba je ozvláštnit. Zvolila bych kytici netradičně vázanou do košíčku, nebo s ouškem jako kabelka. Ale hodí se k nim i klasická kulatá kompaktní kytice.

Áčko

Tento typ šatů je velmi dívčí. Inspiruje se šedesátými léty a vypadá dobře v krátkých délkách.

svatba

Áčkové šaty bývají až minimalistické, a proto si mohou dovolit společnost tvarově zajímavé kytice. Dobře je doplní kytice, která jde proti tvaru šatů. Vypadá jako kapka. V horní části je bohatá a směrem dolu se zužuje.

Kalhotový kostým

Je poněkud netradiční a volí ho nevěsty spíš extravagantní, z umělecké branže, nebo ženy, které se chtějí vymykat běžnému standardu.

svatba

Proto by měla být extravagantní i kytice, která trochu povzbudí strohost kostýmu. Navrhla bych kytici grafickou, aranžovanou třeba do čtverce, nebo trojúhelníku.

Sukňový kostým

volí spíš ženy zralejší, které se vdávají podruhé, nebo potřetí.

svatba

Kytice k sukňovému kostýmku by měla být decentní, klasická a elegantní. Výborně vypadá kompaktní kulatá kytice.

Tak to bychom měly šaty, ale myslím, že to zdaleka není všechno, co výběr a vazbu kytice ovlivňuje.

Barva šatů

Dnes už není výjimkou, že nevěsty vybírají šaty barevné, vzorované nebo s krajkovou výšivkou. V tom případě je samozřejmostí, aby barevnost kytice šaty doplňovala a korespondovala s nimi. Pak už je jen na dohodě, zda bude kontrastovat, nebo půjde tón v tónu.

Zrovna nedávno jsme tady vázali kytici nevěstě, která měla šaty zdobené černou krajkou. (To jsou přesně ty šaty, ke kterým jste měly vybrat správnou kytici. Schválně, jestli jste se trefily!)

Floristka Táňa se rozhodla pro anglický styl v něžné bílo-růžové kombinaci.

Důležité zásady.

  • První dojem by měla upoutat nevěsta, nikoliv kytice. Drobná nevěsta by se za obrovskou kyticí ztrácela, vysoká zase „unese“ kytici výraznější, malá by vypadala směšně a titěrně.
  • Kytice nevěsty by měla být nápadnější a zajímavější než kytice svatebních hostů-maminek, svědkyň, družiček.
  • Nevěsta kulatějších proporcí by se měla vyhnout kulatým tvarům kytic a volit spíš dlouhé, vertikální tvary, které ji opticky zeštíhlí a protáhnou.
  • Základní květy z kytice nevěsty by se měly objevit i v doplňkových kyticích a ozdobách, které se dávají na stůl, na auto, do obřadní síně.

Styl a místo svatby

Jinak bude vypadat kytice pro nevěstu, která má velkou svatbu v kostele nebo na zámku, než nevěsta, která se vdává pod širým nebem na venkově. Prostředí by se měl přizpůsobit i výběr květů, jejich barva a konečná vazba. Proto je dobré mít fotografii místa, kde se bude obřad konat, aby vše bylo v dokonalém souladu.

Jakou roli hraje sezona?

Co když si nevěsta vysní, že chce v zimě exotické květiny, které nesnesou mráz? Musíte být asi i dobrými diplomaty, abyste jí taktně vysvětlily, že to není zrovna nejlepší volba.
Snažíme se navrhnout náhradní řešení a vysvětlit, proč právě tahle květina není vhodná. Vždycky je dobré vybírat květiny podle sezony, protože květy jsou větší, kvalitnější, lépe vybarvené. V dnešní době není problém je objednat, (pěstují se převážně v Holandsku a v Africe), ale nikdy to nebude ono. Když chce třeba pivoňky, a zrovna není jejich sezona, přesto na nich trvá, splníme jí přání, ale musíme ji upozornit na možná rizika a vyšší cenu.

Od toho jsme tady, abychom zákaznicím pomohly a poradily. Většina z nich má sice nějakou vizi, ale v reálu si ji nedokáže představit. My máme zkušenosti a už víme, co se k čemu hodí a co by bylo krokem vedle. Vždycky se snažíme o maximální kvalitu a spokojenost.

Více o svatebních kyticích najdete na tomto odkazu:  http://www.bellesfleurs.cz/cs/wedding/

SOUTĚŽ: VYHRAJTE SLEVOVÉ KUPONY

Soutěžní otázka zní: Z kolika svatebních kytic si v tuto chvíli můžete vybrat na e-shopu www.bellesfleurs.cz?

Každý, kdo odpoví na soutěžní otázku správně, získá unikátní slevový kód s 10%slevou, kterou může využít na nákup na e-shopu www.bellesfleurs.cz, nebo na nákup na jakékoliv z  našich třech prodejen Belles Fleurs, přesné adresy a otevírací doba prodejen je na našich webových stránkách (sleva se nevztahuje na dopravu a doplňkový prodej – zážitky, čokolády a vína).

První 3 vylosovaní získají kupón v hodnotě 500 Kč, který také mohou využít na našem e-shopu www.bellesfleurs.cz nebo na našich 3 prodejnách Belles Fleurs.

Své odpovědi pište na tento e-mail: soutez@bellesfleurs.cz (Uveďte odpověď, svoje jméno, adresu)

A zákaznice Žena-IN, které budou znát slevový kód a zrealizují si u nás květinovou svatební dekoraci, získají svatební polštářek na svatební prstýnky zdarma.

polstarek

Svatební polštářek na prstýnky

Foto: Belles Fleurs, kresby: Dana Haklová

Belles Fleurs

Více najdete na e-shopu www.bellesfleurs.cz na na stránkách Facebooku  https://www.facebook.com/pages/Belles-Fleurs/

 

Již 3x v Praze:

 

  • Jindřišská 831/2, Praha 1 Po-Ne 7:00-21:00
  • Bělehradská 382/124, Praha 2 Po-Ne 7:30-20:30
  • Milady Horákové 502/39, Praha 7 Po-Ne 7:30-19:30

 

Čtěte také:

Reklama