shutterstock-533843164.jpgFoto: Shutterstock

Majitelka svatebního salónu měla pro zavření provozoven kvůli koronaviru pochopení, protože zdraví je důležité. Znovuotevření nicméně nejen z finančních důvodů samozřejmě přivítala. Dozvěděla se o něm 14. dubna, kdy bylo oznámeno, že 27. dubna mohou otevřít obchody do 200 metrů čtverečných. Svatební salon Maya toto kritérium splňoval (i když vláda nakonec uvolňování uspíšila a otevřít mohly obchody do 2 500 metrů čtverečných s vlastním vchodem).

V polovině dubna tedy začala Markéta Hartmanová znovu plnit rezervační kalendář a objednávat nevěsty na zkoušení a úpravy šatů. Ovšem teprve tři dny před otevřením vláda upřesnila podmínky, mezi kterými je i to, že v obchodech s oděvy se oblečení nesmí zkoušet.

„Doufám a chci věřit, že je to opravdu jen opomenutí a brzy dostaneme výjimku. Kombinace povolit svatby, otevřít svatební salóny a zakázat zkoušky je totiž opravdu úsměvná. Nebo by byla, kdyby nebyla tak devastační pro ekonomiku našeho provozu. Občas si představuji, jak by asi vypadaly svatební fotky nevěst, které si musely vybrat šaty bez zkoušení,“ komentuje Markéta Hartmanová.

Ta do znovuotevření investovala peníze, ať už jde o ochranné prostředky a hygienické pomůcky, nebo reklamní aktivity, které měly dát zákaznicím vědět, že salon je tu opět pro ně. To ale tak úplně neplatí. Nově příchozí se mohou leda tak pokochat šaty visícími na ramínkách. 

„Naštěstí nám zůstala alespoň malá zadní vrátka, v provozu smí být krejčovské salóny. Již rezervované šaty tedy nevěstám můžeme upravit a na svatbu vydat,“ uvádí Markéta Hartmanová. Ta stejně jako mnoho dalších podnikatelek a podnikatelů čelí velkým ztrátám.

„Zatím není možné je přesně vyčíslit. Navíc nevíme, jak pandemie omezí plesovou sezónu. Pokud nebudou povolené plesy tak, jak fungovaly dříve, tedy se stovkami až tisíci návštěvníky, tak to pro nás může být likvidační. U svateb doufáme, že se bude jednat jen o posun tržeb v čase. Zálohy na šaty nevracíme, protože by to byla další obrovská ekonomická rána, ale všem nevěstám jsme umožnili bezplatnou změnu termínu. Převážná část z nich svatbu pouze přesunuje, protože vzít se je rozhodnutí, které ani pandemie nezvrátí. Je to přeci v dobrém i ve zlém,“ uzavírá Hartmanová.

Reklama