1) Máj je lásky čas, ale svatbám prý nepřeje. Říká se: Svatba v máji, do roka máry. A něco na tom skutečně bylo. Předpokládalo se totiž, že o svatební noci, nebo krátce po ní počnou novomanželé potomka. Ten by se tím pádem narodil v únoru, což byl pro novorozence a jeho oslabenou matku nejméně příhodný měsíc. Tuhé mrazy v kombinaci s tenčícími se zásobami tehdy skutečně nevěstily nic dobrého. Dnes už ale nejsme závislí na ročním období, takže směle k oltáři.

2) Smůlu do manželství prý mohou přinést i svatební šaty. A nejde jen o to, že by je ženich neměl spatřit před obřadem. Nevěsta, byť by byla sebešikovnější, by si je neměla šít sama. Co steh, to slza v manželství, které by navíc dlouho nevydrželo, traduje se. Jehlu a nit byste neměla brát do ruky ani v případě, že se šaty ve svatební den roztrhnou. Smůlu vám nepřinese jen to, když je sešpendlíte. A pozor také na barvu. Modré nebo fialové šaty prý znamenají modřiny v manželství. Ostatně stejně jako šperky této barvy.

3) Bedlivě vybírejte také svatební střevíčky. Neměla byste mít ty s volnou patou nebo špičkou, uteklo by vám tudy požehnání a blahobyt. V pořádku jsou jen plné boty, do kterých si ještě pro všechny případy vložte minci (pro bohatství) nebo čtyřlístek (pro štěstí). A abyste si štěstí skutečně pojistila, dejte si svatební obuv přes noc na parapet – najde si tam do nich snáze cestu. Pozor ale, pokud bydlíte v přízemí…

4) Určitě vám záleží na tom, abyste měla dokonalou svatební kytici. Proto si ji některé nevěsty vybírají samy. Problém je ale v tom, že byste ji měla vidět až ve svatební den, kdy ji přinese ženich. Tak mu zkuste dát alespoň nějaké tipy na obrázku.

5) Ruku k dílu byste jako nevěsta neměla přikládat ani při pečení svatebních koláčků. To by vám mohlo přivodit nouzi v manželství a uplakané potomky.

6) Zato byste si měla nechat záležet na tom, abyste na sobě měla ve svatební den následující čtyři věci. Něco:

  • půjčeného (od šťastného člověka), což připomíná, že máme dbát rad moudřejších.
  • modrého (vzhledem k výše uvedenému ideálně jen podvazek), protože to je barva věrnosti.
  • starého, aby zůstala zachována rodinná tradice.
  • nového, což symbolizuje nový začátek.

7) Chcete mít v manželství navrch? Pak byste to měla být vy, kdo během svatebního obřadu stoupne partnerovi na nohu. A stejně tak byste měla při krájení svatebního dortu položit svou ruku na tu novomanželovu.

8) Co se dortu týče, je nezbytné, aby si na něm pochutnali oba - ženich i nevěsta. Jedině tak budete mít sladké manželství. A pokud se vám podaří přesvědčit k ochutnání tohoto dezertu všechny svatebčany, zajistíte si tak plodné soužití.

9) Až budete zametat střepy z rozbitého talíře (ne skleněného), které přinášejí štěstí, dělejte to společně. Jedině tak budete i nadále řešit všechny případné problémy v manželství dohromady.

10) Kdo vás bude následovat a do roka se provdá? O tom rozhodne mezi svobodné dívky nevěstou hozená svatební kytice. Jen ji chytit… Ale pozor, i svobodní pánové mají šanci! Stačí, aby některý z nich chytil nevěstin podvazek, který mezi ně vystřelí novomanžel.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama