brd.jpg
Foto: Shutterstock

Celkový vzhled nevěsty ve svatební den může zvolený make-up vyšperkovat, nebo naopak zazdít. A ani krásné šaty to nezachrání. Na co byste měla myslet a čeho se vyvarovat, pokud se rozhodnete, že make-up zvládnete sama?

Neexperimentujte
Pokud jste si například nikdy nevytvářela kouřové líčení očí, svatební den není tím pravým dnem, kdy byste to měla poprvé zkoušet. Vsaďte na postupy, kterými jste si jistá a kterými se pravidelně líčíte. Pakliže skutečně chcete zkusit něco nového (třeba prostřednictvím video návodu na internetu), vyzkoušejte to s předstihem. Pravidlo neexperimentovat platí i v případě jednotlivých produktů, zvlášť ženy s citlivou pletí by mohly u nevyzkoušených produktů trpět alergickou reakcí. Nepodléhejte za každou cenu trendům. To, že je něco zrovna populární, nemusí znamenat, že vám to bude slušet.

Trénujte
Určitě není od věci si svatební make-up dopředu vyzkoušet. Zkuste si ho také vyfotit, abyste si pamatovala, jakého výsledku chcete dosáhnout a posoudila, jestli je na snímcích vůbec vidět, nebo budete muset trochu přidat. Můžete také někoho ve vašem okolí požádat, zda by výsledek neposoudil. Člověk se přeci jen vidí trochu jinak, než ho vidí ostatní.

Zaměřte se na výdrž
Pamatujte na to, že potřebujete, aby make-up o svatebním dnu opravdu hodně vydržel. Nejenže vás budou hosté při gratulacích olíbávat, ale také se dost možná dojmete a uroníte nějakou tu slzičku. Voděodolná řasenka je tedy základ. Po ruce mějte také bázi pod make-up (i pokud ji běžně nepoužíváte) a fixační sprej. S sebou si přichystejte propriety pro opravu make-upu, jako je například pudr, rtěnka apod. Hodit se budou i matující papírky, které vás zbaví přebytečného lesku.  

Přidejte
I v případě, že patříte k nevěstám, které preferují jemnost a přirozenost, u svatebního líčení budete muset maličko přidat a nalíčit se výrazněji, než jste možná zvyklá. Chcete přeci vypadat skvěle i na fotografiích? Snímky ovšem mají tendenci barvám ubírat.

Nezapomínejte na pitný režim
Nedostatečný pitný režim se negativně podepíše i na vzhledu vaší pleti. Pokud budete vysušená zevnitř, budete vypadat vysušeně i zvenku. A make-up má tendenci vysušovat ještě více. Máte-li s pitným režimem problémy, několik týdnů před svatbou se na něj zkuste zaměřit. Pleť bude vypnutější, šťavnatější, zářivější a bude se vám s ní lépe pracovat.

brr.jpg
Foto: Shutterstock

Oči
Při svatebním líčení očí byste se měla vyvarovat příliš dramatickému looku. Výrazně černá oční linka, která lemuje obě oči, není to pravé ořechové. Stejně jako černé a tmavě šedé kouřové stíny, které kolem očí vytvářejí tmavé skvrny, které pak na fotkách mohou působit jako kruhy pod očima z nevyspání. Nezapomínejte na obočí, které může změnit vzhled celého obličeje. Před svatbou si ho nechte profesionálně vytrhat a v den svatby zvýrazněte jeho přírodní odstín a případně lehce zkorigujte jeho tvar.

Make-up
Make-upy se dnes běžně používají s ochranným filtrem proti UV záření, v den svatby byste ovšem měla zvolit raději make-up bez SPF. Při fotografování s bleskem by totiž první zmíněná varianta mohla nevhodně odrážet světlo. Krém s SPF tedy raději použijte pod make-up.

Dekolt
U šatů s výstřihem je důležité věnovat péči i dekoltu. Určitě ho nezapomeňte namazat a také mírně sjednotit barvu – pozor ale na flíčky na svatebních šatech.

Rty
Rty nezapomeňte hydratovat balzámem a dobře zvolte, čím je vybarvíte. Příliš výrazná rtěnka by se mohla obtisknout na ženicha i další svatebčany. Rizikový může být lesk, který lepí. A pokud máte šaty se závojem, může to způsobit nepříjemnou komplikaci.

Když zvolíte profíka: Jestliže se svěříte do rukou profesionálů, rozhodně nepodceňte zkoušku make-upu. Může se vám to zdát jako vyhazování peněz, ale je důležité, abyste vizážistce dopředu řekla svou představu, aby se seznámila s vaším odstínem i typem pleti apod. Při výběru si dopředu prohlédněte fotografie nevěst, které vybraná odbornice (nebo odborník) líčila. Pokud jste jemnější typ, ale na fotkách je všude jen přehnaný make-up, hledejte raději dál.

Zdroje: Vogue, Brides, Bridal Guide, The Knot, Marie Claire

Čtěte také: