Spousta žen jim jistě jejich práci závidí a považují ji přímo za práci snů... o kom je řeč? O svatebních koordinátorkách. Ty nikdy nezažívaly u nás takový boom jako nyní a spousta nevěst si svatbu bez jejich pomoci neumí představit. Dnes vám přinášíme rozhovor se svatební koordinátorkou Aničkou, se kterou jsme se kromě jiného bavili i o svatebních trendech.

Aničko, na začátku mi povězte, jak jste se k této krásné práci vůbec dostala?
Byla to vlastně všechno strašná náhoda. :-) Pomáhala jsem se svatbami pár kamarádkám, od výběru šatů až po svatební kytici, jelikož jsem měla svou vlastní svatbu již za sebou, měla jsem trochu přehled, kteří dodavatelé za to stojí, a které naopak raději nekontaktovat. Po těchto zkušenostech jsem si všimla, že je v ČR tzv. „díra na trhu“, a to především v nabízených službách v oblasti výpůjčky a koupi svatebních šatů, na což jsme se zaměřily a přidaly k tomu všechny služby spojené s dnem D. Pak už to mělo rychlý spád – dvě kamarádky na mateřské dovolené a bylo. :-)

sd

Vy děláte svatební koordinátorku, co to všechno zahrnuje?
Především záleží, co si od nás nevěsta nechá všechno zařídit. Některé chtějí službu od A do Z od začátku našeho setkání, některé jsou ze začátku skeptické, ale nakonec se většinou domluvíme na všech službách. Jde nám hlavně o to, aby si nevěsta mohla užít svůj svatební den naplno a nemusela se starat a stresovat, zda už dorazil dort, kapela, kytky, atd...

Samotná koordinace zahrnuje spoustu odvětví, počínaje výběrem místa, výběrem šatů, květinové výzdoby, dortu, fotografa, cateringu, kapely či jiné hudby, make-up, účes... Mohla bych takto pokračovat, ale nesmíme nikdy zapomínat, že výše uvedená odvětví spolu velice úzce souvisí a musí ladit a fungovat, a to je hlavně naše práce.

Když se řekne svatba, člověk si představí klasický obřad, nevěstu v bílém s kyticí kal, platí stále tato klasika, nebo se každoročně trendy mění?
Trendy se určitě stále mění, ale svatba je tak specifická událost, kde trend jako takový moc význam nemá. Není to jako u módy či u aut... Většina nevěst je konzervativních a sází na klasiku, mají to tak vysněné již odmalička a chtějí si svůj sen splnit. Najdou se však i odvážné nevěsty, které si například vyberou červené či černé svatební šaty, netradiční obřad a místo, program, který odpovídá jejich stylu, ale takových je opravdu velice poskromnu.

Sledujete i vy trendy, kde berete inspiraci?
Určitě sledujeme. Chceme nabídnout našim klientům nejen klasiku, ale i nové nápady, čerstvé trendy, aby měli z čeho vybírat a aby jejich svatba nebyla jako dalších 100 jiných svateb a aby třeba i v hostech zanechala nezapomenutelný zážitek.

sd

Inspiraci se snažíme čerpat z kde čeho, hlavně v zahraničí, kde jsou lidé trochu více otevření novým nápadům, experimentují, a když to má styl a je to vkusné, zařadíme to do naší nabídky. Sledujeme pořady o svatbách, svatebních salonech, pravidelně procházíme svatební časopisy....

Jaký trend je letos nejaktuálnější?
Letos se setkáváme, co se výběru šatů týče, spíše s jednoduchostí a lehkou elegancí, ty odvážnější zařazují krajku, výstřih... Od toho se odvíjí i celá svatba. Co se výběru místa týče, stále převládají venkovní prostory – buď krásné zahrady, či romantické farmy.

Co už podle vás je naopak pasé?
Na to je strašně těžké odpovědět... jak jsem již říkala výše, svatba je tak specifické odvětví, kde se řídíme přáním a vkusem nevěsty, a proto si myslím, že jen tak něco pasé nebude. Když už si myslíme, že o nějakou konkrétní službu či věc nikdo stát nebude, vždy se objeví někdo, kdo nás vyvede z omylu. V tom je ta práce krásná a stereotyp nám nehrozí.

sd

Co podle vás převládá, velké svatby, nebo ty malé?
Bohužel v této otázce hrají velkou roli finance či zvyky. Na Moravě si malou svatbu představit neumíme, tam je to tak dané, ve městech je to individuálnější, průměrná městská svatba má okolo 60 až 80 svatebčanů včetně rodiny. Když vidíme, že nevěstě záleží na tom, aby tam měla všechny přátele, ale bojí se, že nevyjdou finance, snažíme se vymyslet kompromis. Například místo servírované večeře navrhneme grilování, místo 4patrového dortu například roztomilé cupcakes atd. Určitě nechceme slevit na kvalitě, ale vyjít vstříc přáním nevěsty, vždyť je to přece hlavně její den. :-)

Jsou více žádané svatby venku, nebo uvnitř?
Nejlepší je kombinace obou variant, nikdy nevíme, jaké počasí nás potká, proto musíme být připravené na vše. :) S touto poptávkou se také nejvíce setkáváme.

Hodně se rozmohl trend svateb v zahraničí, co vy na to říkáte?
Jsme jedině pro. Je to právě ta chuť udělat něco jinak, atypicky, většinou v soukromí. Je to určitě pro snoubence, kteří se chtějí vyhnout tomu kolotoči, který je se svatbou spojený.

Nesmíme ani zapomenout na ženichy, mluví do koordinace a celkové přípravy, nebo jsou spíše pasivními účastníky?
Naše zkušenost je taková, že jsou většinou pasivní, výjimkou je výběr hostiny a hlavně nápojů. :-)

Řekněte mi na závěr, jak by podle vás, svatební koordinátorky, měl vypadat ideální obřad, takový ten vysněný den D?
Já jsem si svůj den D již prožila – skromný, jednoduchý, na malé farmě kousek od Prahy, v kruhu rodiny a nejbližších přátel. Neměnila bych.

ds
Svatební Ateliér MY DAY, www.svatebni-atelier.com

Čtěte také:

Reklama