Vulgární slovník ani neurvalé chování Jiřího Káry, jeho tehdejší snoubenky Blanky Divišové či ostatních svatebčanů rozhodně není něčím, co by se dalo dávat za vzor. Přesto je amatérský dokument z veselky bezdomovců, opilců a narkomanů přínosnou sondou do života pražského podsvětí.

Svatba Jiřího Káry je na Youtube nahraná v podobě tří dílů a dohromady mají přes půl milionu zhlédnutí. Na Československé filmové databázi diváci šestadvacetiminutový snímek hodnotí poměrně vysoko, a sice 85 %, což je srovnatelné s filmy jako Láska nebeská, Tři oříšky pro Popelku nebo Slavnosti sněženek. Svatba Jiřího Káry je zkrátka fenomén.

Netradiční veselka je jako vystřižená z nějakého naturalistického románu a je hnána do absurdit, které jsou pro běžného člověka jen těžko představitelné. O to zarážející je skutečnost, že žádný moment díla není nahraný. Groteskní situace vyvolávají otázku Jak se může někdo chovat tímto způsobem a zároveň uznávat instituci manželství?

Svatba Jiřího Káry a jeho vyvolené se odehrála někdy kolem let 1999 a 2000, zdroje se v tomto liší. Hlavní postavou videa je Jiří Kára, vyučený písmomalíř, který holdoval alkoholu, drogám a dopouštěl se krádeží a dalších trestných činů. Od prosince 2014 se traduje, že Jiří Kára už není mezi živými, ovšem někteří konspirátoři toto tvrzení odmítají. Spekuluje se o tom, že pouze zmizel, třeba jako již jedenáct let mrtvý zpěvák Michael Jackson nebo třiačtyřicet let mrtvý Elvis Presley.

Méně výraznou, ale o nic méně slušnější postavou je Blanka Divišová, Károva snoubenka, později ve videu už manželka, která nejde pro ostré slovo daleko a daleko má i k růžolící se nevinné nevěstě. Ani Blanka už ovšem není mezi námi, nalezena mrtvá byla už několik měsíců po svatbě. 

A protože radovat se ze svatby bez přátel to není ono, a navíc jsou potřeba svědkové, má Kára po svém boku ve slavnostní den i několik věrných kumpánů. Všechny poctivě opilé a dost možná i zfetované. Je mezi nimi Jiří Horváth přezdívaný Floyd, pravděpodobně nejchytřejší článek bizarní party, který dává svůj zájem o historii najevo vykřikováním nacistických hesel. I on už je mrtvý. To se údajně týká i Miloše Ouřady, asi nejopilejšího svatebčana. Ten má ve videu i manželku Hanu s parukou nasazenou na hlavě obráceně. Dalšími jmény jsou Tomáš Stránský či Jiří Hovorka, podobně pochybné existence jako všichni ostatní.

Z vážného a mnohdy dojemného aktu spojení dvou zamilovaných duší dělá Jiří Kára a jeho parta zcela nedůstojnou událost. Dalo by se říci až frašku. Demonstrují tak, že ani obřadní síň pro ně není důvodem k tomu, aby změnili své buranské chování. Vulgarismy a někdy vlastně docela vtipné hlášky létají jedna za druhou a několikrát je na spadnutí, že opilecká banda bude z obřadní síně vykázána.

Není divu, hajlování, hlasité krkání během obřadu ani sprostá slova, která zúčastnění vypouštějí z úst, by jen tak některý oddávající nesnesl. Nakonec ovšem obřad dospěje do řádného konce s polibky i prstýnky.

Přesto je v tom všem vlastně velká míra poetiky. Nadávky typu „kelt vydlážděnej“ mají své kouzlo, rozšiřují slovní zásobu a spolu s ostatními hláškami přežijí i pro další generace. Svatba Jirky Káry je totiž dost možná prvním českým virálním videem.

Jirka Kára je dokonce taková legenda, že v roce 2017 vznikla petice, aby se obchodní centrum na Praze 7, kde na tamním úřadě proběhla svatba, jmenovalo místo OC Letná OC Jiřího Káry. V prosinci se také pravidelně konají vzpomínkové akce u příležitosti jeho údajného úmrtí. 

Video není jen sondou do podsvětí, ale má i potenciál výchovný. Máte-li doma nezvladatelné adolescenty, kteří považují studium za zbytečné a plánují se životem jen tak protloukat, ukažte jim ho. A posléze je seznamte s osudy účastníků. Třeba pochopí, na jaké společenské dno se dá klesnout. 

Plejádu hlášek si kromě videí můžete poslechnout i na stránce věnované Károvi

Čtěte také:

Reklama