spencer.jpg
Foto: Profimedia

Na počest platinového jubilea královny Alžběty II. pořádá Sotheby’s výstavu téměř padesáti aristokratických diadémů včetně toho, který měla na sobě Diana v den svého sňatku s princem Charlesem. Slavná čelenka nese jméno Spencer Tiara. Bude to poprvé od zmiňované události v roce 1981, kdy krásný diadém bude moci veřejnost spatřit.

„Oslavy královnina jubilea nám daly skvělou příležitost veřejně vystavit unikátní výběr královských a šlechtických diadémů, z nichž mnohé nebyly vystaveny po celá desetiletí,“ říká Kristian Spofforth, šéf klenotnictví Sotheby’s London. „Poskytnutí těchto šperků bylo dílem lásky, jehož výsledkem bude výstava, představující ty nejkrásnější z královských šperků a diadémů, včetně tolik oblíbeného a fotografovaného Spencer Tiara.“

Vedle Spencer Tiary bude samozřejmě představeno několik dalších úžasných kousků. Například smaragdová a diamantová čelenka, kterou princ Albert navrhl pro královnu Viktorii. Tiara Gothic Revival, zasazená do zlata, obsahuje desítky diamantů a smaragdů, přičemž největší smaragd se pyšní masivními 15 karáty. Říká se, že to byla oblíbená čelenka královny Viktorie a nosila ji při mnoha královských zásnubách, včetně portrétů.

Většina prezentovaných kusů se po skončení výstavy jednoduše vrátí svým majitelům. Pokud však některý z návštěvníků zatouží svému vzhledu přidat něco trochu královského, bude v prodeji pár vybraných kousků, z nichž některé pocházejí z konce 19. století.

Zdroj: Variety, Wikipedie