Kopie-souboru-hispring044.jpg
Foto: Vít Malina

Jak se současná situace odrazí na plánování svateb?
Vzhledem k tomu, že aktuálně platí plošný zákaz pořádání společenských akcí, tak se situace odrazí vcelku výrazně. Nejvíc to samozřejmě ovlivňuje březnové svatby, které jsou v tuto chvíli odložené na neurčito, u dubnových panuje nejistota. Letní svatby nevědí, zda plánovat dál či nikoli. Snoubencům radíme aktuálně nezoufat a plánovat dál věci, které se případně jen „vezmou a nasadí na jiný termín“– více se můžete dozvědět zde. 

Máte hodně zrušených zakázek?
Naštěstí nám svatbu nezrušil vůbec nikdo. Snoubencům svatby postižené vládním opatřením jen přesouváme.

Ale asi jich mnoho svatbu odkládá na příští rok, že?
Někteří bohužel ano, jsou to ti, co čekají buď miminko a chtěli se vzít ještě před porodem nebo jsou to ti, kteří žijí v zahraničí. Kvůli uzavřeným hranicím stále nevíme, zda a kdy se sem oni, i jejich svatební hosté budou moci dostat.

Myslíte si, že v budoucnu budou lidé spíše šetřit, takže svatby budou v jednoduchém stylu, nebo jsou společensky tak důležité, že se nějaké peníze vždy najdou?
I přesto, co se teď děje, si myslíme, že svatba je zcela výjimečný životní okamžik, který si každý chce pamatovat nejlépe, jak to jen jde. A to v jakýchkoli podmínkách. Věříme proto, že naši klientelu, která si svatbu vysnívá dlouhé roky, to celkově příliš neovlivní. A to rozhodně nemluvíme jen o nevěstách, ale i o ženiších. Naopak věříme, že se spousta svatebních služeb zlevní (teď byla na neuvěřitelném maximu), a proto si budou moci pěkné svatby dovolit i páry s nižším rozpočtem. 

Hodláte se nějak přizpůsobit?
Samozřejmě, nyní pracujeme pouze od počítače, s klienty i dodavateli fungujeme hodně na videohovorech, připravujeme vše, co se v tuto chvíli připravit dá, a čekáme, až se situace uklidní a budeme se opět moci setkávat osobně.

Kopie-souboru-hispring033.jpg
Foto: Vít Malina

Je možné, že přibude i zimních svateb?
Myslíme, že přibude především těch podzimních. A dále pozdních letních, jen budou více ve všední dny, protože víkendy už jsou u většiny dodavatelů dlouhou dobu zcela obsazené. Rok 2020 je bohužel na svém historickém maximu v počtu plánovaných svateb. Doporučujeme proto zvolit pro svatbu čtvrtky nebo neděle, které jsou navíc mnohdy levnější.

Co je na svatbě nejdůležitějším aspektem a co naopak lze v rámci šetření oželit?
Nejdůležitější jsou za nás vzpomínky a emoce. Vše, co je pomůže zachytit, či vytvořit vidíme jako zásadní. Je to za nás místo, dekorace, které vytváří atmosféru a fotograf/kameraman. Pokud se jedná o obecnou otázku, doporučujeme šetřit na jídle – respektive jej vhodně optimalizovat, aby ho nebylo zbytečně moc. Dále si hosty nechat samotné zaplatit ubytování a tvrdý alkohol. Nedávat hostům výslužky či dárečky…

V zahraničí se dělají různé druhy svateb. Jednou z nich je i svatba virtuální. Přemýšlely jste o takové možnosti? 
Obávám se, že Češi o virtuální svatbu nebudou mít (alespoň prozatím) valný zájem. Stále jsme národ, který se rád baví, jí, pije a tančí. O to se tak snadno ochudit nenecháme. Nám osobně by se ale zařízení takové svatby moc líbilo. Je to jedinečný způsob, jak si prožít intimní svatbu jen s těmi nejbližšími, vytvořit opravdu pompézní a magickou atmosféru za zlomek ceny a mít z ní vlastně na památku, takový veřejnější film pro ty, kteří se nemohli zúčastnit.

Svatby by se tak mohli zúčastnit i příbuzní a lidé ze zahraničí…
Ano, v dnešní době, kdy na svatbách bývá velká část hostů ze zahraničí a nastala by opravdu situace uzavření hranic na delší dobu, připadá nám tato virtuální svatba jako krásný nástroj k tomu, jak prožít tenhle velký moment na dálku. Myslíme si totiž, že v tomto případě se páry budou chtít vzít a nevydrží čekat, proto by varianta menší svatby (plus její virtuální verze) byla skvělým řešením!

Chtěly byste vzkázat něco letošním nevěstám?
Pokud se vás situace již termínově týká, svatby nerušte, jen přeložte – neztratíte zálohy u dodavatelů a podpoříte tím i ekonomiku (nehledě na malé živnostníky, kteří mohou být aktuálně zcela bez práce/peněz – fotografové, kameramani, cukráři, floristé nebo i svatební lokace). Na tuto novou a nepříjemnou situaci se všichni učíme reagovat za pochodu a ze zpráv, které nám denně chodí, cítíme, že jako společnost jdeme opravdu dobrým směrem. Láska přece nakonec vždy vyhraje.