Uzavření manželství není podle vlády neodkladnou úřední záležitostí, a tak je v Česku už několik týdnů kvůli koronaviru zakázané. Mnoho párů se ocitlo v nejistotě. Zatím se totiž neví, od kdy budou svatby zase možné. V rozhovoru pro Seznam zprávy řekl epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, že je šance na konání červnových svateb v minimalizované podobě, tedy třeba do deseti osob. 

shutterstock-320356142.jpg
Foto: Shutterstock

Nic ale není rozhodnuté. Situace se dotkla i mladé ženy Lenky. S partnerem je devět let a vychovávají spolu tříletého syna. Svůj velký den měli prožít 1. května.

„Zasnoubili jsme se už před čtyřmi lety, kdy jsem začala s plánováním. Měla jsem přesnou představu úplně o všem, o místě, obřadu, barvě apod. Jenže jsem otěhotněla, takže moji vysněnou svatbu se všemi detaily nakonec prožila moje kamarádka. Před rokem jsem začala s novým plánováním tak, abychom se vešli do rozpočtu a zároveň byla svatba trochu netradiční, ale nádherná,“ popisuje nevěsta.

Jejím snem bylo mít obřad na mole při západu slunce na místě, kde se s partnerem dala dohromady. V březnu ovšem přišla smutná zpráva v podobě zákazu sňatků. Ale i kdyby zákaz nepřišel, snoubenci by pravděpodobně svatbu museli přesunout.

„Byla jsem smutná, ale zdraví je na prvním místě. Navíc snoubenec patří do rizikové skupiny, má astma a chronickou bronchitidu, takže musíme být opatrní. I kdyby sňatky v květnu povolili, chceme být v klidu a nemyslet na to, co když je někdo z hostů nakažený. Ale když mi přišly svatební šaty, obrečela jsem to a vím, že mě to přepadne i v den svatby, ale zvládám to líp, než jsem si myslela,“ svěřuje se Lenka.

Páru ještě oficiálně nepřišlo, že se svatba ruší, ale Lenka už s tím počítá, obvolala tedy různé dodavatele s tím, že do půlky dubna jim dají vědět. „Měli jsme štěstí a všichni chápou, že je to výjimečná situace, mám na mysli DJ, kuchaře, místo, osvícení, kadeřnici, fotografa, floristku apod. Nějaké peníze ale ve svatbě samozřejmě máme. Zaplatili jsme za šaty, venkovní světla, dekorace, ubrusy, svatební noviny nebo vývazky, což bylo tematické, takže kdyby byla svatba nakonec jiná, tak se to nehodí,“ jmenuje Lenka. Na místě svatby mají navíc nejbližší další volný termín až v říjnu.

Pro dvojici je ovšem říjen příliš pozdě. Už delší dobu totiž plánují druhé miminko, takže veselku nechají nejspíš na příští rok. „Svatba se odkládá, ale potomek ne a v pokročilejším těhotenství se vdávat nechci. Prozatím si říkáme, že 1. květen 2021 bude na třetí pokus to správné datum. Ale je to smutné. Strávili jsme nad tím hodně času. My nevěsty plánujeme svatbu klidě roky, protože chceme mít vše dokonalé. Ale je lepší to odložit a mít tam všechny, co milujeme. Lámat to přes koleno nemá cenu. Když budeme teď rozumní, tak pak budeme mít svatbu beze strachu z nákazy, bez potřeby škrtat osoby kvůli pandemii,“ uzavírá Lenka.

Reklama